İstanbul Köpek Okulu, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Eğitmeni, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Okulu, İstanbul Köpek Eğitim Çiftlikleri, Köpek Eğitimi İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Köpek Eğitim, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitmenleri, İstanbul Avrupa Yakası Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi Fiyatları

10 Yaygın Köpek Davranışı Problemleri

Köpek davranış sorunları genellikle köpek sahipleri tarafından yanlış anlaşılır veya yanlış yönetilir. Belki de köpek sahibi olma konusunda yenisiniz , bir köpek almayı düşünüyorsunuz veya sadece köpeğinize zorlu bir konuda yardım etmek istiyorsunuz. En yaygın köpek davranış problemlerini iyice anlamak, bunları çözmenin ve önlemenin ilk adımıdır. Bir itaat eğitiminin sağlam  temeli , bu sorunların çoğunu önlemenize veya daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Havlama – Köpek havlaması
Çoğu köpek şu ya da bu şekilde ses çıkarır. Havlayabilir, uluyabilir, sızlayabilir ve daha fazlasını yapabilirler. Aşırı havlama bir davranış sorunu olarak kabul edilir.

Aşırı havlamayı düzeltmeden önce , köpeğinizin neden ses çıkardığını belirleyin. En yaygın havlama türleri şunlardır:

Diğer köpeklere yanıt vermek, dikkat çekmeye çalışmak, iletişim kurma çabası, herhangi bir ihtiyacını ifade etme gayreti, yalnız kalmak
Aşırı havlamayı talip edin,bu süreçte tutarlı ve sabırlı olun. Havlamanın altında yatan nedenleri ele alın. Özveri ve ayrıntılara dikkat etmek, bir köpeğin havlamasının sebebini tespit etmek ve engellemek için uzun bir yol kat edebilir.

Çiğneme – Köpek çiğneme yastığı
Çiğnemek tüm köpekler için doğal bir eylemdir. Aslında çiğneme çoğu köpek için önemli bir aktivitedir; bu bağlantı kurmanın sadece bir parçasıdır. Bununla birlikte, köpeğiniz yıkıma neden olursa, aşırı çiğneme çabucak bir davranış problemi haline gelebilir. Köpeklerin çiğnemesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

Yavru diş çıkarma
Can sıkıntısı veya aşırı enerji
Kaygı
Merak (özellikle yavru köpekler)
Bol miktarda uygun çiğneme oyuncağı sağlayarak köpeğinizi doğru şeyleri çiğnemeye teşvik edin . Kişisel eşyalarınızı köpeğinizden uzak tutun. Evde olmadığınızda, köpeğinizi box da tutun veya daha az yıkıma neden olabilecek bir alanla sınırlandırın.

Köpeğinizi yanlış bir şey çiğnerken yakalarsanız, köpeğinizi keskin bir sesle çabucak uyarın. Ardından, parçayı çiğneme oyuncağıyla değiştirin. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, köpeğinizin bol miktarda egzersiz yapmasını sağlamaktır, böylece çiğnemeye dönmek yerine enerjisini tüketebilir ve bu şekilde uyarılabilir.

Kazma – Ön bahçede köpek kazma deliği
Şans verilirse, çoğu köpek bir miktar kazma yapacaktır ; bu bir içgüdü meselesi. Teriyer gibi bazı köpek ırkları, avlanma geçmişleri nedeniyle kazmaya daha yatkındır. Genel olarak, çoğu köpek şu nedenlerle kazar:

Can sıkıntısı veya aşırı enerji
Kaygı veya korku
Av içgüdüsü
Rahatlık arama (yuvalama veya soğuma gibi)
Eşyaları gizleme arzusu (kemikler veya oyuncaklar gibi)
Bir bölgeden kaçmak veya erişim sağlamak için
Köpeğinizin bahçenizi kazmayı sevmesi oldukça sinir bozucu olabilir. Kazmanın nedenini bulmaya çalışın ve ardından bu kaynağı ortadan kaldırmaya çalışın. Köpeğinize daha fazla egzersiz yapın, birlikte daha kaliteli zaman geçirin .

Ayrılık Kaygısı
Ayrılma anksiyetesi, en çok tartışılan köpek davranış sorunlarından biridir. Belirtiler arasında ses çıkarma, çiğneme, uygunsuz idrara çıkma ve dışkılama ve bir köpek sahibinden ayrıldığında meydana gelen diğer yıkım biçimleri bulunur. Bu eylemlerin hepsi ayrılık kaygısının sonucu değildir. Gerçek ayrılık kaygısının belirtileri şunları içerir:

Sahibi ayrılmaya hazırlandığında köpek endişelenir.
Kötü davranış, köpek sahibi ayrıldıktan sonraki ilk 15 ila 45 dakika içinde ortaya çıkar.
Köpek, sahibini sürekli takip etmek ister.
Köpek, mümkün olduğunca sahibine dokunmaya çalışır.
Gerçek ayrılık kaygısı, özel eğitim, davranış değişikliği ve duyarsızlaştırma egzersizlerini gerektirir. Aşırı durumlarda ilaç tedavisi önerilebilir.

Uygunsuz Eliminasyon
köpek çiş kazası
Uygunsuz idrara çıkma ve dışkılama, en sinir bozucu köpek davranışları arasındadır. Evinizin alanlarına zarar verebilir ve köpeğinizi halka açık yerlerde veya başkalarının evlerinde istenmeyen hale getirebilirler. Sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için önce bu davranışı veterinerinizle görüşmeniz çok önemlidir . Tıbbi bir neden bulunmazsa, davranışın nedenini belirlemeye çalışın; bu, aşağıdakilerden birine inebilir:

İtaatkar / heyecanlı idrara çıkma
Bölgesel işaretleme
Kaygı
Yavru köpeklerde, özellikle 12 haftalıkken, uygun olmayan bir şekilde eliminasyonu kaçınılmazdır. Yaşlı köpekler başka bir hikaye. Pek çok köpek, kökleşmiş bir alışkanlık haline geldikten sonra onları bu alışkanlıktan kurtarmak için ciddi davranış değişikliğine ihtiyaç duyar.

Dilenme
Dilenmek kötü bir alışkanlıktır, ancak birçok köpek sahibi bunu gerçekten teşvik eder. Bu, sindirim sorunlarına ve obeziteye yol açabilir. Köpekler yiyecekleri sevdikleri için yalvarırlar. Ancak sofra artıkları ikram değildir ve yemek aşk değildir. Evet, o özlem dolu bakışa direnmek zor ama “sadece bir kez” teslim olmak uzun vadede sorun yaratır. Köpeğinize yalvarmaya izin verildiğini öğrettiğinizde, yanlış mesaj göndermiş olursunuz.

Yemek yemek için oturmadan önce, köpeğinize , tercihen size bakamayacağı yerine , oraya gitmesini söyleyin. Gerekirse köpeğinizi başka bir odaya hapsedin. Uygun davranırsa, sadece siz ve aileniz yemeyi tamamen bitirdikten sonra özel bir muamele yapın.

Takip
Bir köpeğin hareket eden şeyleri takip etme arzusu, yalnızca yırtıcı içgüdünün bir göstergesidir. Birçok köpek diğer hayvanları, insanları ve arabaları kovalar. Bunların hepsi tehlikeli ve yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Eğer  köpeğin kovalamaya çalışmasını durdurmak mümkün olmuyorsa, siz felaketi önlemek için adımlar atabilirsiniz.

Köpeğinizi sınırlayın veya sürece doğrudan dahil olmak için sürekli tasmayla kontrol altında tutun.
Köpeğinizi arandığında gelmesi için eğitin .
Köpeğinizin dikkatini çekmek için elinizde bir köpek ıslığı veya gürültücü bulundurun.
Potansiyel tetikleyicilerin farkında olun ve izleyin.
Başarı için en iyi şansınız, kovalamacanın kontrolden çıkmasını engellemektir. Köpeğinizin yaşamı boyunca özel eğitim ona, koşmadan önce dikkatini size odaklamasını öğretecektir .

Yukarı Zıplama
Köpeklerde sıçrama yaygın ve doğal bir davranıştır. Yavru köpekler, annelerine ulaşmak ve onları selamlamak için yukarı atlar. Daha sonra insanları selamlarken zıplayabilirler. Köpekler ayrıca heyecanlandıklarında veya kişinin elinde bir eşya ararken zıplayabilirler. Sıçrayan bir köpek can sıkıcı ve hatta tehlikeli olabilir.

Bir köpeğin zıplamasını durdurmanın birçok yöntemi vardır, ancak hepsi başarılı olmayacaktır. Bir dizini kaldırmak, pençeleri tutmak veya köpeği uzaklaştırmak bazı durumlarda işe yarayabilir, ancak çoğu köpek için bu yanlış bir mesaj gönderir. Yukarı zıplamak genellikle dikkat çekme davranışıdır, bu nedenle köpeğinizin eylemlerinin kabul edilmesi anında bir ödül sağlar ve zıplamayı güçlendirir.

En iyi yöntem, köpeğinizi geri çevirmek ve görmezden gelmektir. Gerekirse uzaklaşın. Köpeğinize göz teması kurmayın, konuşmayın veya dokunmayın. İşinize gidin. Rahatlayıp hareketsiz kaldığında, onu sakince ödüllendirin. Köpeğinizin mesajı alması uzun sürmez.

Isırma
Köpekler, çoğu içgüdüsel olan çeşitli nedenlerle ısırır ve kıstırır. Yavru köpekler çevreyi keşfetmek için ısırır ve kıstırır. Anne köpekler, yavrularına çok sert ısırmamalarını ve gerektiğinde onları disipline etmeyi öğretir. Bu, yavruların ısırık inhibisyonu geliştirmesine yardımcı olur. Sahipler genellikle yavrularına ısırmayı engellemeyi öğretmeye devam ederek ağız ve ısırmanın kabul edilemez olduğunu göstermelidir .

Köpek yavrusu davranışının ötesinde, köpekler birkaç nedenden dolayı ısırabilir. Isırmak veya ısırmak için motivasyonun mutlaka saldırganlıkla ilgili olması gerekmez. Bir köpek, çeşitli nedenlerle kırılabilir, kıstırabilir veya ısırabilir .

Korku
Savunuculuk
Mülkiyetin korunması
Ağrı veya hastalık
Yırtıcı içgüdü
Köpeğin zihninde şartlar gerektiriyorsa herhangi bir köpek ısırabilir. Sahipler ve yetiştiriciler, uygun eğitim , sosyalleşme ve üreme uygulamaları yoluyla herhangi bir köpek türünün ısırma eğilimini azaltmaya yardımcı olabilecek kişilerdir .

Saldırganlık
Agresif köpek
Köpeğin saldırganlığı hırıltı, hırıltı, diş gösterme, akciğer yapma ve ısırma ile kendini gösterir. Cinsi veya geçmişi ne olursa olsun, herhangi bir köpeğin saldırganlık gösterme potansiyeline sahip olduğunu bilmek önemlidir. Bununla birlikte, şiddet içeren veya kötüye kullanma geçmişine sahip köpekler ve saldırgan eğilimleri olan köpeklerden yetiştirilenlerin, insanlara veya diğer köpeklere karşı saldırgan davranış sergileme olasılığı çok daha yüksektir .

Ne yazık ki, bazı cinsler “tehlikeli” olarak etiketlenmiş ve belirli bölgelerde yasaklanmıştır. Ancak, tarihle ilgili olduğu kadar genellikle cinsle ilgili değildir. Bir köpeğin çevresi davranış üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca, cinsi ne olursa olsun, bir köpek bazı agresif özelliklere sahip olabilir. Neyse ki çoğu uzman, cinse özgü mevzuatın çözüm olmadığı konusunda hemfikir .

Saldırganlığın nedenleri temelde bir köpeğin ısırması veya havlaması ile aynıdır, ancak genel olarak köpek saldırganlığı çok daha ciddi bir sorundur. Köpeğinizin agresif eğilimleri varsa, bir sağlık sorunundan kaynaklanabileceği için önce veterinerinize danışın . Ardından deneyimli bir köpek eğitmeni veya davranışçıdan yardım isteyin . Başkalarını saldırgan köpeklerden korumak için ciddi önlemler alınmalıdır.

WhatsApp chat