Doberman Nasıl Eğitilir, Doberman Eğitimi ne zaman Başlar, Doberman Eğitimi Fiyatları, Doberman nasıl eğitilir video, Doberman Nasıl eğitilir, Doberman nasıl bir köpek, Doberman nasıl beslenmeli, 2 aylık doberman, İstanbul Doberman Nasıl Eğitilir, İstanbul Doberman Eğitimi Fiyatları, En İyi Doberman Eğitmeni, En İyi Doberman Eğitimi, En İyi Doberman Eğitmenleri, En İyi Doberban Eğitim Merkezi

Doberman Eğitimi

Bir Doberman sahibi olmanın en korkutucu yönlerinden biri, onları nasıl eğiteceğimizdir. Her yeni sahip, Dobermans’ın benzersiz bir cins olduğunu ve mutlu köpekler olmak için çok fazla eğitime ihtiyaç duyduğunu biliyor gibi görünüyor. Bu benzersizlik, onları eğitmenin her zaman diğer köpeklerde olduğu kadar kolay olmadığı anlamına gelir. Bu yüzden bu kılavuzu, Doberman’ınız için benzersizliklerini kendi yararınıza kullanarak temel eğitime başlamanıza yardımcı olmak için yazdım. Bu kılavuzdaki teknikler, özellikle Dobermanların eğitimi için bulduğum en iyi ve en etkili yöntemlerdir.

Bir Doberman’ı nasıl eğitirsiniz? Herhangi bir Doberman’ı eğitmenin temel ilkesi, görsel bir ipucu ile birlikte sözlü bir komut verirken istenen davranışı ortaya çıkarmak ve ardından bu davranışı pekiştirmektir.

Bir Bakışta Doberman Eğitimi

Aşağıda, herhangi bir itaat emri veya davranışında bir Doberman’ı eğitmek için genel sürecin ana hatları verilmiştir.

Doberman’ınıza görsel bir ipucu ile birlikte antrenman yaptığınız komutu verin.
Doberman’ınızdan istediğiniz eylemi alın.
Eylem kısmen veya tamamen yapıldığında, övün ve ödüllendirin.
Her seferinde daha yüksek övgü ve ödül standardı belirlerken bu adımları tekrarlayın.
Dobermanlar insan duyguları ile çok uyumludur ve sahiplerini memnun etmek için doğal bir istekleri vardır. Siz onu eğitmeye çalışırken bu şeylerin ikisi de sizin yararınıza büyük ölçüde çalışır. Yukarıdaki adımlar çok temel bir yaklaşımdır, ancak belirli komutları ve davranışları eğitirken en iyi şekilde çalışan belirli yaklaşımlar vardır.

Bu makale, eğitmeye çalıştığınız davranışa bağlı olarak Doberman ırkı için en iyi sonucu veren bu belirli yaklaşımları kapsar.

Bu tür için tamamen yeniyseniz, kendinize bu şaşırtıcı cins hakkında hızlı bir kurs vermek için bu eksiksiz Doberman cinsi genel bakışına bir göz atın .

Doberman Eğitimin Önemi

Bu kılavuzu okuyorsanız, muhtemelen bulmuşsunuzdur çünkü bir Doberman için eğitimin ne kadar önemli olduğunu zaten anlamışsınızdır. Bununla birlikte, bir kez anladıktan sonra, köpeğinizi eğitmek için gerekli olan işi yapmanız için sizi oldukça motive etmesi gerektiğini düşünmemiş olabileceğiniz birkaç şey vardır.

Köpeğinizle sık sık çalışmak ve onu eğitmek, mutlu ve kendinden emin olmalarına yardımcı olacaktır. Bu, birçok cins için geçerlidir, ancak özellikle Doberman için geçerlidir. Sahiplerinden yön ve rehberlik için doğal bir istek duyan oldukça zeki bir cinstir.

Bu doğal dürtü nedeniyle, düzenli yönlendirme ve rehberlik sağlanmadıkları takdirde “kaybolmuş” hissetme eğilimindedirler. Bu, köpeğinizde nihayetinde yıkıcı davranış, ayrılık kaygısı, havlama sorunları ve hatta aşırı durumlarda ısırma sorunlarına neden olabilecek anksiyetede bir artışa yol açacaktır. Bunlardan kaçınmak için, Doberman’ınızla anlayacağı şekilde düzenli olarak antrenman yapın.

Doberman’ınızı Motive Etmek

Herhangi bir köpek sahibinin herhangi bir köpeği eğitmeye çalışırken karşılaştığı en büyük engel motivasyondur. Neyse ki biz Doberman sahipleri için, bizden öğrenmek isteyen genetik olarak eğilimli bir cinse sahip olmanın avantajına sahibiz. Ancak motivasyon ne kadar fazla olursa o kadar iyidir, işte köpeğinizin sizden bir şeyler öğrenmesi için olabildiğince motive olmasını sağlamanın bazı yolları.

Bol Övgü – Dobies, sahiplerinin duygularıyla inanılmaz derecede uyumludur. Bu da bunu kendi yararınıza kullanabileceğiniz anlamına gelir. Köpeğiniz eğitim sırasında iyi bir şey yaptığında, ona çok heyecanlı övgü verin. Ona hafifçe vurun, yukarı aşağı zıplayın, gülümseyin, ona iyi bir çocuk olduğunu söyleyin, vs. Sizi mutlu görmek ve onunla gurur duymak, Doberman’ınız için bir ikramdan daha motive edici olabilir.

Ödüller – Bu, herhangi bir köpek için harika bir motivasyon kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı (veya en azından olabildiğince sağlıklı) bol miktarda lezzetli ikramlara sahip olmak, eğitimi çok daha kolay hale getirecektir. Aynı zamanda, köpeği burnuyla takip etmesi için elinize koyarak köpeğin etrafında rehberlik etmenin harika bir yoludur. Doberman yiyecek ve ikramlar sayfamda karşı konulmaz eğitim ikramları öneriyorum.

Heyecan – Antrenman süresiyle ilgili heyecan seviyeniz de büyük bir fark yaratacaktır. Dobermanlar sahiplerinin yüzüne bakmaları ve duygularını anlamaya çalışmaları ile tanınırlar. Heyecanlıysanız ve eğitim süresini dört gözle bekliyorsanız, onlar da yapacak.
Sert Düzeltme Yok – Sert fiziksel düzeltmeden her zaman kaçınılmalıdır. Acımasız olmanın yanı sıra en büyük sorun (aşırı fiziksel düzeltme vakalarında), antrenman zamanını heyecan verici veya eğlenceli olmayan bir şeye dönüştürmesidir. Köpeğinize iş gibi hissettirebilir veya daha kötüsü, köpeğiniz eğitim süresinden bile korkmaya başlayabilir. Bu, eğitimi büyük ölçüde daha zor hale getirecektir.

Dobie’niz için özellikle en iyi motive edicinin ne olduğunu bulmak için zaman ayırmak, iyi huylu bir köpek ile tamamen güvenilen son derece iyi eğitimli bir köpek arasındaki farkı yaratacaktır.

Görsel İşaretleri Kullanma

Doberman’ı eğitirken görsel ipuçlarını kullanmanın büyük bir hayranıyım. Buna inanılmaz derecede iyi yanıt veriyorlar ve Doberman’ın sahiplerinin fiziksel göstergelerini gerçekten “inceleme” konusundaki doğal eğilimlerinden yararlanıyorlar.

“Yatın” komutunu verirken parmağınızla yere işaret etmek kadar basit bir şey, isteğinizi köpeğiniz için çok daha net hale getirir. Bir düşünün, köpeğiniz gün boyu konuşmanızı dinliyor. Televizyonu, müziği ve diğer ortam seslerini ve kelimeleri her zaman duyarlar. Öyleyse, onlara öne çıkmalarını öğretmeye çalıştığınız bu tek komutu almanın ne kadar zor olduğunu düşünün. Ama gözlerinin içine bakarken onlara karşı benzersiz bir fiziksel hareket yaptığınızı ne sıklıkla görüyorlar?

Öyleyse yeni bir fiziksel hareket veya ipucu ile gelin, öğrettiğiniz her komutu köpeğinize verebilirsiniz. Hareketin ne olduğu gerçekten önemli değil, sadece yapmayı kolayca hatırlayacağınız (veya daha iyisi, doğal olarak yapacağınız bir şey) olduğundan emin olun, böylece eğitiminizle tutarlı kalabilirsiniz.

İtaat Eğitimi

Doberman’ınıza öğretmek isteyeceğiniz ilk şey, temel itaat ve onunla birlikte gelen komutlardır. Köpeğinizi bu komutları yerine getirirken alıştırmak ve rahat ettirmek, gelecekte onlarla yapmaya çalıştığınız her şeyi (tasma eğitimi, havlama sorunlarını çözme, eğitim hileleri vb.) Çok daha kolay hale getirecektir. Öyleyse buradan başlayın.

Otur

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Bu, köpeğinize öğretmek için en önemli komutlardan biridir ve neyse ki, en kolaylarından biridir. Doberman’ınıza bu komutu sadece 8 haftalıkken öğretmeye başlayabilirsiniz. Bir köpeğin oturması çok doğal ve rahattır, onunla bir komut bağlamanız yeterlidir. Bu, bir Doberman’a oturmayı öğretmek için bulduğum en hızlı ve en iyi yaklaşım.

Bir elinize bir ödül koyun ve köpeğinizin kısa bir süreliğine elinizle koklamasına izin vererek köpeğin dikkatini çekin.
Tedaviyi, ulaşamayacağı bir yerde köpeğin başının üzerine kaldırın ve ardından sırtlarının üzerinden ve kuyruğuna doğru yaklaşık bir ayak kadar kaldırın.
Aynı zamanda ödülü hareket ettiriyorsunuz, güçlü bir sesle “otur” deyin ve diğer elinizle köpeğin arka ucunu işaret edin (bu sizin görsel işaretinizdir).
Köpek, içinde ödül olan elinizi daha iyi görebilmek için doğal olarak oturur.
Hemen köpeği ödülle övün ve ödüllendirin.
Köpek doğal olarak oturmak istemiyorsa, bu büyük olasılıkla dikkatinin dağılmış ve aşırı heyecanlı olmasıdır. Daha genç bir köpek yavrusu öğretmeye çalışırken genellikle durum budur. Böyle bir durumda, köpek biraz daha yorgun olduğunda ve dikkatini tutmak için ekstra çaba sarf etmeye odaklandığında eğitimi denemek daha iyi olabilir.

Bu, daha az dikkat dağınıklığı olan bir alanda pratik yaparak veya onlarla çalışırken dikkatini çekmek için köpeğinizle sürekli konuşarak yapılabilir. Sadece “Otur” komutunu verdiğinizde, söylediğiniz önemli bir şey olarak öne çıktığından emin olun (ton veya ses tonuyla). Ayrıca, komutu verirken köpeğin arka ucunu işaret etmek gibi görsel bir ipucu eklemeyi de unutmayın.

Kalmak

Öğretime Başlama Yaşı: 10-12 hafta

Bu komutlardan biri, Dobie’niz için basit bir şekilde başa çıkması çok kolay olsa da, köpeğinizin bu komutla ileriki yıllarda muhtemelen gelişeceği yönünde. Ancak, diğer davranışları eğitmeyi önemli ölçüde kolaylaştırmak için köpeğinizin bu kavram hakkında şimdi temel bir kavrayışa sahip olması önemlidir. Bu komut en iyi, köpeğinizin “otur” komutuna uygun şekilde tepki vermesinden sonra öğretilir. İşte Doberman’ınıza kalmayı nasıl öğreteceğiniz.

Köpeğinize oturma komutunu ve görsel ipucunu elinizde bir muamele ile verin.
Köpek oturduktan sonra, avucunuzun avuç içi kısmını köpeğinizin burnuna kişisel alanını hafifçe dolduracak kadar yakın göstererek hemen “kal” komutunu verin – burnundan yaklaşık 1 fit uzaklıkta genellikle iyi çalışır.
Göz temasını bir veya iki saniye korurken hareketsiz kalarak kendinizi fark edilir şekilde “duraklatın”.
Elinizi indirin, seçtiğiniz bir serbest bırakma komutu verin (“tamam!” Veya “bırak!” Gibi) övün ve ödüllendirin.
Elinizi indirmeden ve övmeden önce köpeğinizin duraklattığı süreyi kademeli olarak artırırken bu egzersizi tekrarlayın.

Köpeğiniz yaklaşık 3 saniye “kalabildiğinde”, birkaç saniye sonra avucunuzu indirmeye başlama zamanı (görsel işaretini kaldırarak) yine de göz temasını korurken ve serbest bırakma komutunu kısa bir süre için söylemiyor. Beklenti, elinizi indirmenize rağmen köpeğinizin bırakma komutunu duyana kadar kalmaya devam etmesidir. Sonra övgü ve ödülünü alacak.

Köpeğiniz bunu anlamaya başladıktan sonra, bekle komutunu (ve birkaç saniyeliğine görsel ipucu) vermeye başlama ve ardından köpekten uzaklaşma, durma ve köpeğe uzaktan bakma zamanı. Kısa bir süre sonra serbest bırakma komutunu verin. Köpeği serbest bırakmak için beklediğiniz süreyi ve yürüdüğünüz köpeğe olan mesafeyi artırmaya çalışın.

Köpeğiniz ayağa kalkıyorsa ve daha genç köpeklerde olduğu gibi, istediğiniz gibi kalmıyorsa, görsel ipucu için elinizi burnuna yaklaştırın. Ayrıca, en kısa süreliğine bile olsa, orada duruncaya kadar övgü ve tedavi vermeden onları tekrar tekrar oturtmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer bir seçenek de onlara oturma pozisyonu yerine yatma pozisyonundayken “kal” komutunu vermektir – bazı köpekler bu pozisyonda daha iyi kalacaktır. Bir ya da iki saniye bile başarılı bir şekilde “kaldıklarında”, bu başlangıç ​​noktasını övebilir ve ondan faydalanabilirsiniz. Bunu olabildiğince az dikkat dağıtıcı bir yerde yapmayı unutmayın.

Yatmak

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Doberman’ınıza emir üzerine uzanmayı öğretmek birçok nedenden dolayı çok önemlidir. Günlük yaşamınızda ve diğer davranışları öğretirken inanılmaz derecede yararlıdır. Ek olarak, uzanmak itaatkar bir eylem olduğu için, sizi evdeki baskın (veya alfa) figür olarak öne sürmenize yardımcı olur – Doberman’larla çalışırken çok önemli olan bir şey. İşte Doberman’ınıza uzanmayı nasıl öğreteceğiniz.

Elinizde bir ikramla köpeğinizin dikkatini çekin. Onlara “oturmak” için komut ve görsel ipucu verin.
Köpek oturduktan sonra, elinizi yere kadar indirip dokunarak köpeğin pençelerinin hemen önündeki yeri işaret edin.
Köpeğiniz muhtemelen doğal olarak elinizi koklayacak ve elinizdeki muameleyi almaya çalışırken daha rahat olmak için yatma pozisyonuna geçecektir.
Köpeğiniz uzanır yatmaz, elinizdeki ödülle onu hemen övün ve ödüllendirin.
Komutu küçük bir mesafeden verirken ve eliniz yere değmeden yere işaret edene kadar (görsel işaret) bunu tekrarlayın. Bu komutu verirken köpekle aranızdaki mesafeyi yavaş yavaş artırın.
Köpeğiniz uzanmayı reddediyorsa, bunun nedeni muhtemelen elinize oturmuş bir pozisyondan patlamaları veya dikkati çok dağılmış olmalarıdır. Dikkat dağınıklığı büyük olasılıkla sorunsa, daha az dikkat dağıtıcı bir yere gidin.

Köpeğiniz elinize dokunuyorsa ve etrafta zıplıyorsa, bunun nedeni muhtemelen çok fazla enerjiye sahip olmaları veya onların dikkatini yeterince çekmemiş olmanızdır. Kullandığınız ikramın, yemek yeme konusunda heyecan duydukları bir şey olduğundan emin olun. Ayrıca, komutu günün ilerleyen saatlerinde veya köpek uzun bir oyun seansından yorulduktan sonra öğretmeyi deneyin.

Kapalı

Öğretime Başlama Yaşı: 10-12 hafta

Bu, cırt cırtlı Doberman’ınızla büyük olasılıkla biraz kullanacağınız bir komuttur. Köpeğiniz kanepede, yatağınızda veya üzerinizde olduğunda ve köpeğinizin inmesini istediğinizde kullanacağınız komut budur. Bu emri öğretmek, bir Doberman için biraz daha az içgüdüseldir. Aynı zamanda hakimiyetle de ilgilidir, bu yüzden aşırı baskın bir Dobie’ye sahipseniz, bu biraz daha fazla çalışma gerektirecektir. Ancak bu, kendinizi evdeki baskın kişi olarak belirlemenin çok önemli bir yolu. Doberman’ınıza “kapalı” komutunu nasıl öğreteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Köpeğin köpek yavrusu olduğu zaman başlayarak, köpeği herhangi bir nesneden uzaklaştırmadan önce, görsel bir ipucu ile birlikte (örneğin, bulunduğu nesneyi işaret ederek ve yere doğru) “kapalı” komutunu verme alışkanlığı edinin.
Komutu verirken onu bir nesneden uzaklaştırdığınızda hemen köpeği övün.
Tekrar et.
Bu komutu öğretmek, büyük ölçüde tutarlı kalma yeteneğinize bağlıdır. Bu davranışı öğretmekte güçlük çekiyorsanız, büyük olasılıkla köpeği nesneden uzaklaştırırken komut ve görsel ipucu verme konusunda ne kadar tutarlı olduğunuzla ilgilidir. Başka bir seçenek de, köpeği üzerinde bulundukları nesneden uzaklaştırmak için bir ödül kullanmaktır.

Hakim bir köpek söz konusu olduğunda, bu komutu öğretmeniz ve her seferinde yerine getirmeniz çok önemlidir. Asla “kapalı” komutunu ve görsel ipucunu vermeyin, ardından o gün ekstra inatçı davranıyorlarsa köpeği hareket ettirmekten vazgeçmeyin. Dobermanlar inanılmaz derecede zekiler ve bu onlara gelecekte inatçı ve baskın olurlarsa sizinle kazanacaklarını öğretecek.

Gel

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Neyse ki senin için, bir Doberman’a komuta etmesini öğretmek muhtemelen en kolay komuttur. Ancak, önce otur ve kal komutlarını biliyorlarsa yardımcı olur. Dobermanların çoğu (genç olanlar bile) onları aradığınızda hemen gelecek. Pek çok Doberman’ın da bu komutu öğrenirken motivasyon olarak bir muameleye ihtiyacı yoktur, ancak bu işleri kolaylaştıracak, böylece onu dahil edeceğiz. Doberman’ınıza komuta etmeyi öğretmeye başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Köpeğinizi oturtun ve kalsın.

Köpeğinize elinizde bir muamele gösterin.
Biraz mesafe bırakın, ardından ayaklarınızın önündeki yere işaret ederken “gel” komutunu verin (görsel işaret).
Köpeğin size gelmesi için sözlü ve görsel cesaret verin (heyecanlı bir ses tonuyla “haydi oğlum!” Deyin, ellerinizi çırpın vb.).
Ayaklarınızın dibinde işaret ettiğiniz bölgeye ulaştığında, ödüllendirin ve övün.
Bu komutu gittikçe daha rahatsız edici ortamlarda kullanmaya başlayın ve daha sonra köpeğinizden geldiklerinde ayaklarınızın dibine oturmasını isteme ek adımını ekleyin.

Bu komut için eğitim sürecinde zorluk yaşıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen çok hızlı ilerlemenizdir. Örneğin, çok dikkat dağıtıcı bir ortamda olabilirsiniz ve önce daha az dikkat dağıtıcı ortamlarda biraz daha fazla eğitim süresi harcamanız gerekir. Ya da köpeği size geldikten sonra oturtmakta zorlanıyorsanız, önce daha uzun bir süre sonunda oturmasını istemeden sadece gelmesini sağlamak için pratik yapmanız gerekebilir.

Bırak

Öğretime Başlama Yaşı: 10-12 hafta

Bu komut, köpeğin almaması gereken bir şeyi almasını veya ağzını açmasını önlemek için yararlıdır. Tehlikeli veya zehirli bir şey almak üzereyse, köpeğinizin hayatını tam anlamıyla kurtarma potansiyeline sahiptir. Bu, köpeğinizin bilmesi için harika bir güvenlik komutudur. İşte bir Doberman’a “bırakmayı” nasıl öğretirsiniz.

Sizinle farklı türde iki ikram yapın – köpeğiniz için yarı sıkıcı bir ikram (bir parça mama gibi) ve bir heyecan verici ikram (lezzetli bir eğitim ikramı gibi).
Sıkıcı muameleyi kapalı bir yumruğun içine koyun ve köpeğe sunun. Muhtemelen onu koklayacak ve tedaviyi almaya çalışacaktır.
“Bırak” komutunu verin ve elinizi koklamayı bırakana kadar bekleyin.
Bu gerçekleştiğinde hemen övün ve ödüllendirin.
Bırak komutunu verdikten sonra köpeğiniz size hızlıca bakana kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra köpeğinizi her seferinde daha fazla cezbederek zorluğu kademeli olarak artırın (ödülle eli açıp ardından ödülü onun önünde yerde bırakarak, vb.) Daha sonra daha çekici ikramlara veya oyuncaklara geçin. Yalnızca bir önceki adıma hakim olduktan sonra sonraki adıma geçin.

Bırak komutunu eğitirken hatırlamanız gereken en önemli şey, köpeğinizin onu cezbeden ödülü almasına asla yanlışlıkla izin vermemektir. Bu, köpeğinize, bırakmasını söylediğiniz halde istenen nesneyi almanın mümkün olduğunu söyleyecektir.

Bu komutun öğretilmesi biraz sabır gerektirebilir ve ilerledikçe köpeğinizin cezbedici gücünü kademeli olarak artırmak çok önemlidir. Çoğu insan, bu emri, baştan çıkarma seviyesini çok hızlı bir şekilde ilerleterek veya köpeklerinin zaman zaman baştan çıkardıkları muameleyi almalarına izin vererek öğretmede başarısız olur. Bunlardan hiçbirini Dobie’nizle yapmamaya dikkat edin.

Bırak Komutu

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Köpeğiniz için serbest bırakma komutu, köpeğinize “tamam, senden ne istediğimi sormayı bitirdim, rahatla ve şimdi normal bir köpek ol” diyen, seçtiğiniz herhangi bir komuttur. Hatırlayacağın ve sürekli kullanacağın bir kelime seçmelisin. Sağlam bir sesle verilen “tamam” komutunu kullanıyorum.

Bununla birlikte, birçok Doberman sahibi, istemediğinizde yanlışlıkla köpeklerini serbest bırakmamak için günlük konuşmada daha az yaygın olan bir kelimeyi kullanmayı tercih eder. Diğer seçenekler “tamamlandı”, “ücretsiz”, “ara”, “kapat” veya sadece “bırak”. Bir kelime seçin ve ona sadık kaldığınızdan emin olun.

Komutu öğretmek için gerçekten adım adım ilerleyen bir süreç yok. Aslında, onu öğretmenin en iyi yolu, köpeğinize diğer komutları öğretirken onu “övgü” adımının bir parçası olarak dahil etmektir. Dobermanlar o kadar zekidirler ki, diğer eğitim parçalarına bir serbest bırakma komutu ekleyerek, ne anlama geldiğini çabucak anlayacaktır.

Örneğin, köpeğinizi “kal” komutu için eğitirken, güçlü ve net bir şekilde serbest bırakma komutunu verin ve hemen ardından övgülerinizi başlatın. Ya da köpeğinizi oturması için eğitirken aynı şeyi yapın. Oturur oturmaz serbest bırakma komutunu verin ve hemen övgü ve ödülünüzü verin. Diğer komutlarınızın eğitimine dahil ederseniz, bu komutu öğrenmek Doberman’ınız için çok doğal olmalıdır.

Hileler

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Köpeğinize birkaç eğlenceli numara öğretmek için biraz zaman harcamak, zihinlerini meşgul etmenin ve genel itaatlerini daha da iyileştirmenin harika bir yoludur. Bunların her ikisi de Dobermans için kritiktir. Her numarayı öğretmek biraz farklı olsa da, köpeğime her zaman yeni numaralar öğretmek için kullandığım temel bir formül var.

Bu yöntem Dobies ile inanılmaz derecede iyi çalışıyor ve keşke yöntemimin dehası yüzünden olduğunu söyleyebilsem de, gerçekte, övgüyü alması gereken Doberman’ın zekası. İşte bir Doberman’a herhangi bir yeni numara öğretmek için kullandığım temel yaklaşım.

Bir ikramın ve dikkati dağılmayan bir ortamda olmanın birleşimiyle tüm dikkatlerini çekin.
Sözlü ve görsel bir ipucu verin ve ardından istenen görevi yerine getirmelerini sağlayın. Yeni bir numarayı ilk kez öğretirken, görevi yalnızca kısmen yapmalarını sağlayabilirsiniz. Sorun değil, her pratik yaptığınızda onlardan daha fazlasını isteyin.
Köpeğinizi, geçen sefer yaptıklarından daha fazla hile yaptıkları anda övün ve ödüllendirin.
Köpeğiniz onlara öğrettiğiniz püf noktasını tam olarak anlayana kadar bu işlemi tekrarlayın.
Köpeğim için ona numaralar öğretmenin en iyi zamanı akşam yemeğiydi. Akşam yemeğini yemek için kelimenin tam anlamıyla her şeyi yapardı. Bu yüzden her gece, yemek kasesini arkamdan yere koyarken onu önüme oturtardım. Daha sonra, serbest bırakma komutunu vermeden ve yemesine izin vermeden önce ondan çeşitli numaralar yapmasını isterdim.

Örneğin, eğer ona sallamayı öğretiyor olsaydım, tüm dikkatini bana verirken kasesini arkama koyardım. Sonra “salla” (sözlü işaret) derim ve elimi onun pençesine uzatırdım (görsel işaret). Sonra pençesini kaldırıp elime koyup aşağı yukarı salladım. Sonra onu över ve ona akşam yemeğini yiyebilmesi için serbest bırakma emrini veririm. Sadece birkaç geceden sonra kendi kendine titriyordu.

Davranış Eğitimi

Doberman’ınızın davranış eğitimi, temel itaat komutlarını öğretmekten biraz daha gelişmiştir. Bu biraz daha karmaşıktır ve Doberman’ınızda hangi davranışa sahip olmaya çalıştığınıza bağlı olarak çeşitli yaklaşımların kullanılması gerekir. Aşağıda en yaygın şekilde eğitilmiş davranışlardan bazıları ve bunlara Doberman ırkı için en iyi nasıl yaklaşılacağı anlatılmaktadır.

Tasma Eğitimi (Topuk)

Öğretime Başlama Yaşı: 12-14 hafta

Köpeğinize tasmalı yürürken topuk yapmayı öğretmek zor olabilir, ancak Doberman gibi büyük ve güçlü ırklar için çok gerekli. Tasma eğitimi çok karmaşık bir süreç olabilir, ancak çoğu Doberman sahibinin başarıyla kullandığı temel bir yöntem vardır.

Doberman’ınızı tasma eğitimine başlamak için, köpeğinizin otur, bir bırak komutu gibi temel itaat komutlarından bazılarını anladığından emin olmanız gerekir ve bırak komutu da yardımcı olabilir. Ayrıca, küçük günlük eylemlerle (her gün onlara yiyeceklerini veren, bir kapıdan önce girmelerine izin vermeme, sınırları belirleme ve zorlama vb.) Yoluyla kendinizi evde alfa olarak belirlemeniz gerekir. Bunları önce bir köşeye sıkıştırmak, tasma eğitimini çok daha kolay hale getirecektir.

Aşağıda, bir Doberman için tasma eğitimi için genellikle tavsiye ettiğim temel tekniğe genel bir bakış yer almaktadır.

Dobie’nize baskıya boyun eğme kavramını öğreterek başlayın. Bu, köpeğinizin, tasma üzerindeki bir yönde az miktarda baskının, kendi tarafında bir eylemi ifade etmesi gerektiğini anlamasını sağlamak anlamına gelir (yürümeyi bırakın, sağa veya sola dönün, vb.). Köpeğinizle tasmalı ve yanınızda başlayın. Tasma indirilmiş ve yere paralel olarak, köpeğinizin o yöne bakması için bir yöne hafif baskı uygulayın. O yapar yapmaz övün ve ödüllendirin. Tasma basıncına boyun eğme konusunda temel bir anlayışa sahip olana kadar bunu yapmaya devam edin.

Köpeğinizi rahat ettirin ve topuk pozisyonuna alışın.Topuk pozisyonu, köpeğinizin ön ayakları kabaca ayaklarınızla aynı hizada olacak şekilde yanınızda olduğu zamandır. Köpeğinizi yanınıza ve topuk pozisyonuna getirin (gerekirse ona rehberlik etmek için kapalı elinizde bir ödül kullanabilirsiniz). Doğru bir şekilde konumlandırıldığı anda, hemen övün ve ona bir ödül verin. Birkaç saniye duraklayın, ardından övün ve tekrar bir ödül verin. Eğer uzaklaşırsa, övgü ve ikramlar durmalı ve onu geri getirmelisiniz. Övgü verirken ve ödüllendirirken başarılı bir şekilde konumlandırıldıktan 10 ila 20 saniye sonra, ona serbest bırakma komutunu verin ve bir dakika kadar rahatlamasına izin verin. Bu işlemi tekrarlayın, sağladığınız ikramlar arasındaki süreyi ve onu bırakmadan önce yanınızda geçirdiği süreyi kademeli olarak artırın.
Kontrollü bir ortamda kısa mesafeler yürümeye başlayın. Köpeğiniz yanınızda, kontrollü bir ortamda birkaç dikkat dağıtıcı (eviniz veya arka bahçeniz gibi) ile birlikte kapalı yumruğunuzda bir muamele kokusu almasını sağlayın, böylece dikkatini çekebilirsiniz. Sonra elinizi takip ederek yürümeye başlayın. 10 ila 15 fit yürüyün ve sonra ona oturmasını söyleyin. Bir kez oturduğunda, muameleyi yapın ve onu övün. Köpeğiniz tasmasını size bırakmadıkça yürümeyin.
Bunu tekrarlayın ve yol boyunca gerektiği gibi köpeğinizi düzeltin. Daha uzun ve uzun mesafeler yürürken üçüncü adımı tekrarlayın. Köpeğiniz herhangi bir zamanda önünüzde yürürse, durun, onunla birkaç adım geri gidin ve oturmasını sağlayın. Onu düzeltmek için tasmasını çekene kadar beklemeyin. Önünüzde yürümeye çalışır çalışmaz onu düzeltin. Köpeğiniz birkaç saniye yanınızda oturduktan sonra “topuk” deyin ve yeniden yürümeye başlayın.

Halka açık yerlere ve dikkat dağıtıcı diğer alanlara yavaşça geçiş yapın. Köpeğiniz bir tasma üzerinde topuk pozisyonunda yürümenin temel konseptine hakim olduktan sonra, gittikçe daha fazla dikkat dağıtıcı olan halka açık yerlerde yürümeye yavaşça geçin.
Doberman’ınız için tasma eğitimi biraz sabır gerektirir. Ancak burada başarının anahtarı, yapmaması gereken bir şeyi yapmaya başlar başlamaz köpeğiniz için yürüyüşün eğlenceli olmadığından emin olmaktır. Önünüzde yürürse (topuk konumundan çıkarsa), durun, birkaç adım geri gidin ve sonra oturun. “Topuk” deyin ve yürümeye devam edin.

Bu, tasma eğitimi için kabaca uygun topuk pozisyonudur. Bu Doberman’ın ön ayakları ayaklarıyla aynı hizada ve tasmasında kısa bir ipucu var.

İnsanların burada sorun yaşadığı nokta, köpek bir önceki adımı anlamadan önce, bu adımlardan çok hızlı geçtikleri zamandır. Ya da yürüyüş boyunca köpeğine bırakma komutu vererek mola vermezler. Köpeğinizin etrafı koklamasına ve sadece köpek olmasına izin vermek, yürüyüşleri eğlenceli kılmak için çok önemlidir. Ayrıca, her yürüyüşün tasma eğitimi süresidir.

Son olarak, lütfen köpeğin ne isterse yapmasına izin verdiğiniz “sadece bir” hızlı ve özensiz yürüyüşe çıkma dürtüsüne direnin çünkü onu eğitmeye ara vermeniz gerekir. Bu, köpeğinize yeterince ısrarcı olursa, davranmak zorunda olmadıkları ve kuralları koydukları bir yerde yürüyebileceklerini öğretecektir.

Bir tasma üzerinde yürümek için Doberman’ı Nasıl Eğitirsin adlı makalemde Doberman’ınızı eğitmek için çok derinlemesine bir rehber yazdım . Bu makale, tasma eğitimi sırasında karşılaştığınız sorunları ele almanıza yardımcı olabilir ve pek çok sorun olabilir.

Tasmasız Eğitim

Öğretime Başlama Yaşı: 6-8 ay

Sözlü kontrolünüz altında kalarak güvenilir bir şekilde tasmasız oynamak için Dobermanınızı eğitmek asla aceleye getirilmiş bir süreç olmamalı ve köpeğiniz geri çağırmalarınızla gittikçe daha güvenilir hale geldikçe her zaman yavaş ilerlemelidir. Aslında, köpeğiniz, sadece köpeğinizin tehlikeli bir duruma girme şansının olmadığı tamamen kapalı bir alanda tasmasız eğitim almalıdır. Çitlerle çevrili bir beyzbol sahası, köpek parkı veya çitle çevrili arka bahçeniz pratik yapmak için harika yerlerdir.

Köpeğiniz geri çağrıldığında% 100 güvenilir olduğunda, onu başka bir durumda kullanmaya çalışmalısınız. Ve dikkat dağıtıcı şeylerden bağımsız olarak% 100 güvenilir (istisnasız) demek istiyorum. Yapmak isteyeceğiniz son şey, köpeğinizi geri çağırma girişimlerinizi dinlemeyecekleri zamanın% 1’i olduğuna karar verirlerse, köpeğinizi trafiğe çıkabilecekleri bir yere götürmektir.

Tehlikelerin çok net olmasını umduğumuzda, bir Doberman’a tasmasız olmayı öğretmek için temel tekniği inceleyelim.

“Gel” komutunu uygulayın. Bu makaledeki “gel” komutu ile ilgili bölüme bakın. Köpeğiniz komutla tamamen güvenilir olana kadar eve gel komutunu tekrar tekrar uygulayın. Sonra yavaşça gittikçe daha fazla dikkat dağıtıcı ortamlara ilerleyin.

Köpeğiniz arandığında sürekli gelmeye başladığında, onu geniş bir açık alanda deneyin. Köpeğiniz için tasmasız bırakacağınız güvenli bir alan seçin (çitle çevrili bir yer). Köpeğinize tasmasız bırakmaya çalışmadan önce bol bol egzersiz yapın.

Köpeğinizin tasmasız bırakmasına izin verin ve hemen geri çağırın. Herhangi bir gezinin ilk hatırlanması en kritik olandır, bu yüzden onları tasmasız bırakırken hemen yaptığınızdan emin olun. Köpeğinizin o belirli ortamda ne kadar itaatkar olabileceğini size söyleyecek ve ayrıca köpeğinize o gün aradığınızda gelmek için ne tür bir ödül alacağını söyleyecektir. Öyleyse, ilk seferinde mümkün olan en büyük ve en iyi ödül olarak adlandırdığınızda geldikleri için aldıkları ödülü yapın. Bu, köpeğinize, o özel geziyi aradığınızda gelirse, cömertçe ödüllendirileceğini söyleyecektir.

Köpeğinizin oynamasına ve sadece bir köpek olmasına bolca zaman tanıyın. Serbest zamanın eğlenceli olmasını istiyorsunuz, ancak bunları ara sıra hatırlayın ve onlara hala kurallar olduğunu ve size dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatın. Çağrıldıktan sonra size geldiklerinde daima onları övün ve ödüllendirin.

Bu işlemi giderek daha dikkat dağıtıcı ortamlarda tekrarlayın. Köpeğiniz önceki ortamda tam, güvenilir, yeterlilik göstermediği sürece potansiyel olarak daha tehlikeli ortamlara ilerlememeye çok dikkat edin.

Unutmayın ki, burada en önemli şey güvenliktir. Ayrıca, her zaman yanınızda bir tasma getirin, böylece gerektiğinde ne kadar güvenilir veya deneyimli olursa olsun, köpeğinizi güvenceye almanın bir yolunu bulursunuz.

Köpeğinizin geri çağrılmasının her zaman köpeğinizin en sevdiği şeylerden biri tarafından takip edildiğinden emin olun (örneğin bir ödül, en sevdiği oyuncak, sizinle oynayacağı en sevdiği oyun vb.). Ayrıca, sizi görmezden geliyorsa köpeğinizi defalarca arama dürtüsüne direnin. Köpeğiniz sizi görmezden gelirse, köpeğinizi geri alma zamanı. Köpeğiniz sizi görmezden gelirken tekrar tekrar ararsanız, köpeğinize hangi komutu dinleyip hangisini dinlemeyeceğini seçmekte özgür olduklarını öğretir.

Sandık Eğitimi

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Orada bir Doberman’ı eğitmekle ilgili çeşitli görüşler var. Bazı insanlar asla trene binmemeniz gerektiğini düşünürken, diğerleri bunun kritik olduğunu düşünüyor. Kanımca, Doberman’ınızı gece saatlerinde kullanmak için gençken eğitmek çok önemlidir.

Dışarıdaki birçok Doberman uzmanı gibi, siz işteyken köpeğinizi saatlerce bir kasada bırakmaya karşıyım. Tam zamanlı çalışırken bir Doberman’ı nasıl idare etmenizi önerdiğime dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Doberman’ı Evde Ne Kadar Tek Başına Bırakabilirsiniz?

Ancak, Dobie yavru köpeğinizi sandıkta uyumak için küçükken eğitmek, yalnızca geceleri daha iyi uyumalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur (bunu doğru yaparsanız daha güvende hissedeceklerdir), aynı zamanda kazaları azaltarak evlerini yıkmalarına yardımcı olur. gece evde.

“Sandığı asla ceza olarak kullanmayın. Sandık köpeğiniz için mutlu bir yer olmalı. “

Dobermanlar ve genel olarak köpekler, uyurken kendilerini güvende hissetmeyi severler. Güvenli bir sığınakta olduklarını hissetmeyi severler. Öyleyse, sandığınızı kapı dışarı bakacak şekilde ve kasanın arkası duvara gelecek şekilde yerleştirin. Güvenli, çukur benzeri bir his yaratmak için dört kenarın üçüne bir battaniye örtün (köpeğinizin kasanın ızgaralarından battaniyeyi çekemeyeceğinden emin olun). Bu, köpeğinizin geceleri rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, sandığın köpeğinizin vücut uzunluğundan yaklaşık 6 inç daha uzun olduğundan emin olun. Bu çok önemlidir çünkü büyük boy bir sandık köpeğinizi bir köşeye idrara çıkmaya veya dışkılamaya teşvik edecektir. Çok küçük bir sandık rahatsız edici olacak ve uyumak için keyifli bir yer olmayacaktır. Doğru boyutta bir sandık, köpeğinizi gece boyunca “tutmaya” teşvik edecektir, çünkü uyudukları yerde idrara çıkmamaları veya dışkılamaları doğaldır. Bazı kasalar, içinde hareketli bir duvarla birlikte gelir, böylece sandık köpekle birlikte büyüyebilir, bu çok önemlidir.

İşte Doberman’ınızı geceleri kasaya alıştırmanın yolu.

Gün boyunca sandık kapısını açık bırakın. Bu, köpeğinizin içeri girip çıkmasına ve kasayı uygun gördükleri şekilde incelemesine izin verecektir. Sandığın korkutucu bir şey olmadığını anlamalarını istiyorsunuz. Kapıyı açık tuttuğunuzdan emin olun, böylece yanlışlıkla çarpmasınlar veya üzerlerine yaklaşıp onları korkutmasınlar.

Gün içinde ilk olarak sandığı köpeğinize tanıtın. Dobie yavru köpeğiniz sandığı birkaç kez görüp kokladıktan sonra, onu resmen tanıtmanın zamanı geldi. En sevdikleri oyuncakla veya elinizde bir muameleyle başlayın ve onları içeri sokmaya çalışın. Eğer içeri girmezlerse, onları zorlamayın. Bir ara verin ve daha fazla cesaret ve heyecanla daha sonra tekrar deneyin.

Hala içeri girmiyorsa, yemek zamanını kullan. Yemek zamanı, bir Dobie’nin istediğinizi yapması için en iyi zamandır. Köpeğinizin kasaya girmesini sağlamak için ödül mamaları ve oyuncakları kullanmakta sürekli sorun yaşıyorsanız, sandıkta yemeklerini yemeyi deneyin. Kaseyi sandığın arkasına tamamen koymayı deneyin. Bu işe yaramazsa, gitmek istedikleri yere kadar koyun.

Köpeğiniz sandığın içindeyken ve dikkati dağıldığında kapıyı kapatın. Yavru köpeğiniz sandığa fırlattığınız (veya yemeklerini yediğiniz) en sevdiği oyuncak veya kemik üzerinde çalışıyorsa, dikkati dağılırken kapıyı nazikçe kapatın. Oynamayı veya yemeyi bitirdikleri anda hemen kapıyı açın. Bunu yemeyi veya oynamayı bitirdikten sonra ve kapıyı açmadan önce daha uzun sürelerle yapın. Ağlamaya başlarlarsa, ağlamayı bırakana kadar kapıyı açmayın.

Sandıkla bir komut ilişkilendirmeye başlayın. Kasaya girme zamanı geldiğinde, “sandık” veya “yatağa git” gibi bir komutu ilişkilendirmeye başlayın. Her içeri girdiklerinde bu komutu söyleyerek tutarlı olun. Ayrıca, ikramları sandığın yakınında tutun ve sandığın içine her girdiklerinde istediniz, onları övün ve bir muamele ile ödüllendirin.

Çok genç bir köpek yavrusunun mesanesini bir seferde 3 veya 4 saatten fazla tutamayacağını unutmayın, bu yüzden gecenin ortasında birkaç kez kalkıp daha uzun süre tutana kadar dışarı çıkmalarına izin vermeniz gerekir. Genellikle bir köpek yavrusu, mesanesini her aylıkken yaklaşık 1 saat tutabilir. Sandığın yatağınızın yakınında olduğundan emin olun, böylece köpeğiniz tarafından kolayca uyandırılabilirsiniz. Çoğu yavru, sandıkları doğru boyutta olduğu sürece tuvalete gitmeleri gerektiğinde ağlamaya başlayacaktır.

Sandığı asla ceza olarak kullanmayın. Sandık köpeğiniz için mutlu bir yer olmalı ve onu cezalandırmak için oraya göndermeye başlarsanız, geceleri sandıklarında asla rahatlayamazlar. Ayrıca, köpeğiniz için bir veya iki güvenli oyuncağı kasaya koymak iyi bir fikir olabilir, böylece gerekirse biraz endişeden kurtulmak için gece yarısı bir şeyler çiğneyebilirler.

Doberman’ınız tamamen lazımlık eğitimi aldıktan ve evde güvendiğinde (genellikle yaklaşık bir yaşında), ona olan güven düzeyinize bağlı olarak köpeğinizi sandığın dışındaki normal bir köpek yatağında uyutmaya başlayabilirsiniz.

Lazımlık eğitimi

Öğretime Başlama Yaşı: 8 hafta

Bir Doberman köpek yavrusu tuvalet eğitimi, yapılması en zor ve en zor şeylerden biri olabilir. Bir ton sabır ve tutarlılık gerektirir. Ayrıca, köpeğiniz öğrenirken yol boyunca kazalar olacaktır. Köpeğinizin biraz rehberlik etmesi ve kötü alışkanlıklar geliştirmemesi için hemen köpeğinizi ev temizliğine başlamanız önemlidir.

Ayrıca, köpeğinizin kendini rahatlatması için isteğinizle bir komut ilişkilendirmek üzerinde çalışmak iyi bir fikirdir. Köpeğinizi tuvalete gitmesi gereken yere her getirdiğinizde “lazımlığa git” gibi bir komut söylerseniz, Dobermanınız gitmesini istediğinizde söylediğiniz emrin bu olduğunu çabucak anlayacaktır. Kendinizi yeni bir yerde bulduğunuzda ve gitmeye alışkın olmadığı bir yerde hızla tuvalete gitmesine ihtiyacınız olduğunda bu harika.

Tuvalet eğitimi her zaman olumlu bir deneyim olmalı ve hiçbir zaman sert bir düzeltme olmamalıdır. Bir köpeğin burnunu karmaşasına sürtmenin eski usul yöntemi, bir Doberman ile sizin lehinize çalışmaz.

İşte bir Doberman köpek yavrusu lazımlık eğitimi için kullandığım temel adımlar.

Ne zaman gitmesi gerektiğini tahmin etmek için bir rutin geliştirin. Köpeğinizin, doğal olarak gitmeleri gereken her an dışarıda olması (veya kendilerini rahatlatmaları için nerede olursanız olun) önemlidir. Kendi başlarına ne kadar çok kez dışarı çıkarlarsa o kadar iyi. Köpeğinizi arka bahçede çimlere çıkması için eğitiyorsanız, onu dışarı çıkarın ve sabah uyanır uyanmaz, kestirdikten sonra, yemek yedikten sonra ve yatmadan önceki son şeyi çimlerin üzerine koyun. gece. Ayrıca, başlangıçta gün içinde her 30 dakikada bir ila bir saat arasında onu dışarı çıkarın – bu süreyi daha sonra uzatabilirsiniz.
Onu her zaman aynı noktaya getirin. Kendini rahatlatmak için köpeğinizi daima aynı noktaya getirin. Dobermanlar ve genel olarak köpekler, kendilerini rahatlatmak için kokularla tetiklenir. Kendilerini o bölgede rahatlattıkları önceki bir zamanın kokusunu alırlarsa, gitmelerini hatırlatır.

Olması gereken yere gittiğinde, övün ve ödüllendirin. Yavru köpeğiniz nihayet gitmesi gereken yere gittiğinde, onu oraya götürmeniz gerekip gerekmediğine bakılmaksızın, onu olabildiğince övün ve ödüllendirin. Heyecanlanın, aşağı yukarı zıplayın, onu okşayın ve ona bir ödül verin. Bu şekilde sonunda o noktada tuvalete gitmeyi olumlu duygularla ilişkilendirmeye başlayacaktır.

Bir kaza olduğunda, onu hızla doğru noktaya götürün ve komutu verin. Evde bir kaza geçirirse veya gitmemesi gereken başka bir yerde, onu hemen alın ve banyosu olarak belirlediğiniz yere götürün. Onu yere indirin ve köpeğinize tuvalete gitmesini söylemek için seçtiğiniz komutu verin. Muhtemelen tekrar gitmeyecek, ancak o bölgeye gittiği önceki zamanların kokusunu koklayacak ve bu onun gidecek doğru yer olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Bu işlemi mükemmel bir tutarlılıkla tekrarlayın ve Doberman’ınızı oldukça hızlı bir şekilde eğitebilmelisiniz. Bir Doberman yavrusu için evde ara sıra meydana gelen kazaların yaklaşık bir yaşına kadar normal olduğunu unutmayın. Bu yüzden ilk yıl tuvalet eğitiminin zirvesinde kalmaya hazır olun.

Lazımlık bir Doberman yavrusu çimlerin üzerinde eğitim.
Doberman Cooper’ım lazımlık eğitimi alıyor. Çimlerde aynı noktaya gitmek için eğitildi. O noktaya önceki zamanlardan gelen koku, oraya gittikten sonra gitmesini hatırlatmasına yardımcı oldu.

İşte karşılaşabileceğiniz bazı durumlar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı.

Yavru köpeğinizi eve girerken yakalarsanız : Köpeğin idrara çıkmasını veya dışkılamasını çabucak durdurmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, yüksek sesle el çırpmaktır. Köpeğinizin dikkatini çektiğinizde ve bir an durakladıktan sonra, hızlı bir şekilde onu alın ve kendilerini rahatlatmaları için doğru noktaya acele ettirin. Doğru yere gitmeye devam ederlerse, övün ve ödüllendirin.

Yavru köpeğiniz evde daha sonraya kadar keşfetmediğiniz bir kaza geçirirse. İdrardaki enzimleri parçalamak için özel olarak tasarlanmış bir temizleyici ile pisliği temizlemeniz gerekecek. Bu, kokunun yok olmasını sağlayacaktır. Normal amonyak bazlı temizleyiciler kokunun bir kısmını geride bırakabilir ve bu da köpeğinizi daha sonra aynı noktaya tekrar gitmeye teşvik eder. Nature’s Miracle Leke ve Koku Giderici’yi (Amazon Link) kullanmayı seviyorum . Geride kalabilecek lekelere iyi gelir ve aynı zamanda ileride meydana gelebilecek kazaları önlemek için enzimleri de parçalamaktadır.

Evde devam eden kazalar yaşıyorsanız : Köpeğinizin ne zaman gittikleri ile ilgili bireysel programını çözmeye çalışın ve bu zamanlarda onu banyo yerine götürün (yani, yemekten hemen sonra, uyandıktan sonra, oyun oynadıktan sonra, vb). Ayrıca, dışarıda kaldığınız süreyi, dışarıda kendilerini rahatlatmaları için şansınızı artırmak için daha uzun süre koklamalarına izin vererek uzatmayı deneyin. Son olarak, köpeğinizin gitmek üzereyken verdiği işaretlere odaklanın. Çoğu köpek odayı terk edecek ve bir yerde bir köşe bulacak veya daireler çizerek koklamaya başlayacak veya benzeri eylemler gerçekleştirecektir. Bunları görürseniz, bir not alın, böylece ileride onları fark edebilir ve mümkün olan en kısa sürede dışarı çıkarabilirsiniz.

Özellikle tuvalet eğitimi Doberman yavruları hakkında verebileceğim en iyi tavsiye, rutini sevmeleri ve bunu kendi yararınıza kullanabilmenizdir. Bu yüzden sabah uyandıktan, yemek yedikten veya oyun oynadıktan hemen sonra tuvalete gitmeyi rutininiz haline getirin. Tuvalet eğitiminde size yardımcı olması için rutin olarak doğal dürtülerini kullanın.

Tutarlılık burada anahtardır. Evet, inanılmaz derecede zor, ancak köpeğinizin özellikle hayatının ilk yılında lazımlık eğitimi almasına yardımcı olurken tutarlı olmalısınız. İş için olduğu gibi evden uzun süre ayrılmanız gerekiyorsa, gün boyunca birinin gelip köpeğinizi kontrol etmesini sağlayın. Bir köpek yavrusu genellikle mesanesini olduğu her ay için yaklaşık bir saat tutabilir.

Havlama

Öğretime Başlama Yaşı : Gerektiği gibi

Dobermanlarda havlama sorunları başa çıkılması zor bir sorundur. Sorun şu ki, bir Doberman’ın havlamasının pek çok nedeni var ve nedenleri çözmek için en iyi yaklaşımı belirleyecek. Burada biraz sağduyu kullanmanız ve aşağıda önerilen bu yöntemi durumunuza göre ayarlamanız gerekecek.

Bunlar, bir Doberman Pinscher’da havlamayı durdurmak için temel adımlar.

Havlamaya neyin sebep olduğunu belirleyin. Bir Doberman’ın havlamasının en yaygın nedenleri sıkılmış olmaları, yalnız olmaları (ayrılık kaygısı), sinirli olmaları, aç olmaları / susamış olmaları veya tuvalete gitmeleri gerektiğidir. Sorun evden çıkarken veya evden çıkmaya hazırlanırken meydana geliyorsa, büyük olasılıkla ayrılık kaygısından kaynaklanmaktadır. Nedeni bilmek, sorunu düzeltmek için bir plan oluşturmada size yol göstermelidir.

Havlama motivasyonunu azaltın veya tamamen ortadan kaldırın. İlk ve en kolay adım, onları havlamaya iten her şeyi ortadan kaldırmaktır. Bazen bu kolayca yapılır, bazen de mümkün değildir. Örneğin, köpeğiniz çitinizin yanında yürüyen insanlara havlıyorsa ve baktıkları çite kolayca deliği kapatabiliyorsanız, yapın! En kolay durumlarda gereken tek şey bu olabilir. Bununla birlikte, Dobie’niz sadece iş için ayrılmak zorunda olduğunuz için havlıyorsa, her gün ayrılmak zorunda kalmanız konusunda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ancak mümkün olduğunca havlama motivasyonunu azaltmaya çalışın. Şanslıysanız, sorunu hemen orada çözebilirsiniz.

Köpeğinizi baştan çıkarıcı havlama durumlarına koyun ve düzeltme sağlayın. Şimdi köpeğinizin havladığı durumu yeniden yaratmanız gerekiyor, ancak bunu yapmamak için elinizden geleni yapmalısınız. Örneğin, köpeğiniz sizi uyarmak için kapıya gelen birine havlıyorsa, ancak siz yanındayken bunu yapmıyorsa, siz orada köpeğinizle birlikte dururken birisinin kapıya gelmesini sağlayın. Köpeğiniz bu süreci havlamadan geçtiğinde, övün ve ödüllendirin! Havlarlarsa, onlara havlamayı bırakmaları için (“sessiz” gibi) kesin bir emir verin ve oturup uzanmalarını sağlayın. Bu, yanlış yaptıkları köpekle iletişim kuracak itaatkar bir pozisyondur. On saniye kadar öyle kalsınlar ve sonra onu serbest bırakın.

Bunu giderek daha cazip durumlarda tekrarlayın. Yavaşça, Doberman’ınızın içinde bulunduğu durumları giderek daha çekici hale getirin. Bu işlemi acele ederseniz, artık ilerleme kaydetmediğinizi, ancak havlamanın kontrolünü kaybettiğinizi fark edeceksiniz. Bu olursa, birkaç adım geriye gitmeniz ve yeniden başlamanız gerekir. İnanın bana, bunun ne kadar iş olduğunu çok iyi biliyorum, ama acele etmeyin ve tutarlı olun. Havlamayı durduracak kadar köpeğinizi duyarsızlaştırmanız günler veya haftalar alabilir.

Köpeğinizi sert bir şekilde asla fiziksel olarak düzeltmemeyi unutmayın. Evdeki alfa olduğunuzu tasvir etmek istiyorsunuz ve alfa bazen katı olabilirken, asla kontrolden çıkmayacaklar. Bağırmak, çığlık atmak ve köpeğinize vurmak, kontrolden çıktığınızın veya kontrolü kaybettiğinizin bir işaretidir. Bu sadece eğitim çabalarınızda aleyhinize olacaktır.

Humane Society’nin buradaki web sitesinde havlamayı durdurmak için bazı iyi önerileri ve alternatif yöntemleri var . Hala çözemediğiniz, devam eden havlama problemleriniz varsa, bir göz atmaya değer olabilir.

Unutma, havlama sorunlarını çözmek zordur çünkü Dobermanlar birçok farklı nedenden dolayı havlarlar. Dobie’nin havlama motivasyonunun ne olduğunu ve uyaranın ne olduğunu gerçekten düşünün. Daha sonra, onları bu uyarana karşı nasıl duyarsızlaştırabileceğinizi, dikkatlerini dağıtabileceğinizi ya da sadece o belirli durumda onlardan ne beklediğiniz konusunda net bir rehberlik sağlayabileceğinizi öğrenin.

En sık kullandığım yöntem de dahil olmak üzere, Dobermans’ta havlamayı durdurmanın en iyi yöntemi için daha derinlemesine bir kılavuz istiyorsanız, Doberman Pinscher’ınızı Havlamayı Durdurmak için 6 Adımlar başlıklı makaleme bakın .

Kendinizi Alfa Yapmak

Vahşi doğada, her köpek paketinin bir “alfa” ya da sürüden sorumlu bir köpeği vardır. Bu köpek sınırları, davranış beklentilerini belirler ve gerektiğinde diğer köpekleri düzeltir. Sürüdeki tüm köpekler ona saygı duyuyor ve asla sorgulanmıyor. Oldukça basit, kuralları alfa koyar. Doberman’ınızı doğru şekilde eğitmek için evinizde alfa olarak görülmeniz gerekir.

Bunu nasıl yapıyorsun? Bu, sizi alfa yapmanıza katkıda bulunan basit şeylerdir. İşte köpeğiniz tarafından evinizde alfa olarak görülmenizi sağlamaya yardımcı olabilecek şeyler.

Alfa tavrını koruyun. Genel tavrınız, özellikle de Doberman gibi insan duygularıyla bu kadar iç içe olan bir köpeğe sizin hakkınızda çok şey söyleyecektir. Köpeğinize karşı sakin, kontrollü ve özlü olmalısınız. Köpeğinizden hüsrana uğrarsanız ve bağırırsanız, çığlık atarsanız veya köpeğinize vurursanız, bu, kontrolden çıktığınızı veya kontrolü kaybetme sürecinde olduğunuzu gösterir. Bu, bir alfa veya paket liderinin bir özelliği değildir.

Önce geçiş kapıları. Genel olarak, sorumlu olan bir paketteki köpek başı çekecektir. Köpeğinizin bir kapıda beklemesini (örneğin, evden çıkarken ve arka bahçeye girerken) bir noktaya getirirseniz ve ilk önce geçmenize izin verirseniz, temelde onlara sorumlu olduğunuzu hatırlatırsınız. . Köpeğinizin daha sonra eğitim seansları sırasında söylediklerinizi dinlemesini istiyorsanız, bu harika bir konumdur.
Doberman’ınızı ancak sizin için bir şey yaptıktan sonra besleyin. Yiyecekleri sağlayan kişi olmak, sorumlu olduğunuzun açık bir göstergesidir. Ancak bunu bir adım daha ileri götürmek her zaman iyi bir fikirdir. Her öğün, köpeğinizi beslemeden önce her zaman onlardan sizin için bir şeyler yapmasını isteyin. Köpeğimin yemek kasesini yiyecekle dolu tutmayı ve ondan benim için bir veya iki komutu yerine getirmesini istemeyi seviyorum. “Otur”, “uzan” veya “salla” gibi. Her öğünde farklı bir şey soruyorum ve yemeği sadece o yaptığında veriyorum. Bu süreçte itaat eğitimini pekiştirirken beni evde alfa noktasında tutmaya yardımcı oluyor.

Beslenme zamanını Doberman’ım için eğitim motivasyonu olarak kullanmak.

Bir Doberman’a yeni bir komuta öğretmenin en iyi zamanlarından biri yemek zamanıdır. Yemekle son derece motive olacaklar ve sizin için bir şeyler yapana kadar yemeği ertelemek kendinizi alfa olarak tanıtmanın harika bir yoludur.

Asla fikrinizi hemen değiştirmeyin. Bu, çoğu Doberman sahibi tarafından genellikle gözden kaçırılan zor bir durumdur. Ne de olsa o kadar tatlılar ki bazen o yavru köpek gözleri çok ikna edici olabiliyor. Örneğin, Dobie’nizin yatağınıza gelmek istediğini ve onlara kesin bir “hayır” verdiğinizi varsayalım. Sonra gözlerindeki o sevimli, hüzünlü bakışla farklı bir yönden geliyorlar ve siz de onlara izin vererek pes ediyorsunuz. Köpeğinize az önce, alfa olarak sizin koyduğunuz sınırları aşmanın ısrarının önüne geçebileceğini öğrettiniz. Bu alışkanlığı edinirseniz, bunu telafi etmek zordur. Yani köpeğinize bir şey yapmasını (ya da yapmamasını) söylerseniz, ona bağlı kalın ve teslim olmayın.

Sık sık itaat eğitimi üzerinde çalışın. İtaat eğitimi birçok nedenden dolayı Doberman için iyidir. Onların zihnini meşgul eder ve sizi eğitmen veya izlenecek kişi konumuna getirir. Bir Doberman ile, her gün en azından bazı temel itaat komutlarını uygulamak önemlidir. Bunu sık sık yaparak, alfa olarak konumunuzu sağlamlaştırmaya yardımcı olacaksınız.

Köpeğiniz için sınırlar koyarsanız, bunları uygulamakta kararlı olmanız gerektiğini unutmayın. Yapabileceğiniz en kötü şey, köpeğiniz sahip olduğunuz sınırları tekrar tekrar test ettiğinde “mağaraya” başlamaktır. Evde alfa olarak görülmek Dobie’nizle günlük hayatınızı çok daha kolay hale getirecek. Aslında her şey daha kolay olacak. İtaat eğitimi, davranış eğitimi ve hatta oyun süresi çok daha sorunsuz geçecek.

Eğitilmesi Zor veya İnatçı Dobermanlar

Alışılmadık derecede inatçı bir Doberman’a sahip olan şanssız sahiplerden biriyseniz, yapabileceğiniz tek şey ya yönünüzü takip etme motivasyonunu artırmaktır (yani aldıkları ödül), insanca olduğu kadar kesinlikle açık ve tutarlı olduğunuzdan emin olun. mümkün ve eğitimle gerektiği kadar yavaş ilerleyin.

Şimdiye kadar inatçı bir Doberman’a sahip olduklarını iddia edenlerde gördüğüm en yaygın sorun, sahibinin tutarlı olmaması. Bu sahiplerin çoğu, Doberman’larını, sahibi olarak belirledikleri sınırları test ettiklerinde tekrar tekrar köpeklerine teslim ederek inatçı olmak için eğitti.

“İnatçı bir Doberman’a sahip olduklarını iddia edenlerde gördüğüm en yaygın sorun, sahibinin tutarlı olmamasıdır.”

Örneğin tasma eğitimi alın. Belki de yürüyüşünüze köpeğinize çok sıkı davranarak ve tasmasını çekmesine izin vermeyerek başlıyorsunuz, ancak sonra sizi test etmeye ve yürüyüş boyunca tasmayı tekrar tekrar çekmeye devam ediyorlar. Sonunda, onları düzeltmeden önce daha fazla çekmelerine izin vermeye başlarsınız. Tahmin edin, köpeğinizi inatçılığın karşılığını alacak şekilde eğittiniz ve gerçekte, sizin onu çekmemesi için eğittiğinizden daha fazlasını çekmenize izin vermek için sizi eğitiyor.

Bu nedenle, köpeğinizle sadece güzel bir “hızlı yürüyüş” yapmak istemenize rağmen, kuralları zorlamak ve uygulamak istemediğinizde derine inmek zorunda kalsanız bile her zaman tutarlı olun. Birlikte yaşaması kolay bir Doberman ile geleceğe yatırım olarak Doberman’ınızı sürekli olarak eğitmeye bakın.

Clicker Eğitimi

Birçok Doberman sahibi, eğitim sırasında bir tıklama kullanacağına yemin eder. Eğitim sırasında tıklayıcı kullanımının bazı köpeklerin öğrenme hızını artırdığını gösteren araştırmalar var. Temelde fikir, tıklayıcının yüksek bir “klik” sesi sağlayacağı ve köpeğinizin tarafında iyi davranışın hemen bir işareti olacağıdır.

İyi davranışı hemen ödüllendirmek, bir köpeği eğitirken, özellikle de dikkati kolayca dağılan veya aşırı derecede aşırı derecede önemlidir. Köpeğinizin yapmasını istediğiniz bir şeyi yaptığı zaman ile bir ödül için bir muamele yapma beceriniz arasında genellikle bir zaman aralığı vardır. Bu zaman boşluğunu doldurmanın harika bir yolu, daha büyük bir ödülün geleceğini gösteren işaret olarak bir tıklama kullanmaktır.

Heyecan düzeyleri nedeniyle (çok genç Dobies’de yaygın) ve sürekli dikkati dağılmış olan Doberman’larını eğitmekte zorluk çeken Doberman sahipleri için tıklama eğitimi öneririm. Bu sizseniz, eğitim süresi boyunca köpeğinizin dikkatini çekmek için bir tıklayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Eğitimde Doberman’a Özgü Yardım Alma

Doberman’ınızı temel itaat komutları veya genel davranış eğitimi ile eğitmekte zorluk yaşıyorsanız, bir profesyonele danışmak harika bir fikir olabilir. Fiyatın sizi korkutmasına izin vermeyin – 20 haftalık eğitimden geçmeniz gerektiğini söylemiyorum. Sadece Dobermanların birkaç saat nasıl öğrendiğini bilen iyi bir eğitmene ihtiyacın var. Bu kadar.

Benimle özel bir seans yapmanın sizin için faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, özel koçluk için hazırım. Ancak, yalnızca yüz yüze yardım istediğinizi ve bir Doberman’ın benzersiz eğitim gereksinimlerine aşina olan saygın bir köpek eğitmeniyle yalnızca birkaç saatlik seans yapabildiğinizi hissediyor olsanız bile, bunu öneririm çünkü sizi doğru yere götürebilir. evde eğitiminizi izleyin ve tüm farkı yaratın.

WhatsApp chat