İstanbul Pet Otel, İstanbul Pet Hotel, İstanbul Köpek Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyonu, İstanbul Köpek Oteli, İstanbul Kedi Oteli, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Havuzu, İstanbul Köpek Gezdirme, İstanbul Köpek Dolaştırma, İstanbul Köpek Eğiticisi, İstanbul Pet Otel ve İstanbul Pet Hotel, Kedi Pansiyonu arayanlara İstanbul Köpek ve Kedi Oteli, Tecrübeli İstanbul Köpek Eğitimi ve Eğitmeni, İstanbul Kedi Pansiyonları, İstanbul Avrupa Yakası Kedi Pansiyonu, Kedi Pansiyonu İstanbul Fiyatları, Kedi Pansiyonu İstanbul Avrupa, Kedi Pansiyonu İstanbul, Kedi Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyon, İstanbul Kedi Oteli Fiyatları, İstanbul Kedi Otelleri

Köpekler Neden Saldırganlık Gösterir?

Köpeğinizin neden agresif davrandığını bilmek, bu korkutucu davranışı durdurmak için en iyi planı bulmak için çok önemlidir. Köpeklerde saldırganlığın birkaç potansiyel nedeni vardır.

Hastalık ve Yaralanma

Bazı tıbbi durumlar köpeklerin agresifleşmesine neden olabilir. Hiç saldırganlık belirtisi göstermeyen bir köpek aniden hırlamaya , havlamaya veya ısırmaya başlarsa, bir yaralanma veya hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

Ağrı, köpeklerde özellikle yaygın bir saldırganlık nedenidir. Size aniden saldıran köpeğin bu davranışı, yaralanma veya büyük rahatsızlığının yarattığı stres nedeniyle olabilir. Bazı olası ağrı nedenleri arasında artrit , kemik kırıkları, iç yaralanmalar, çeşitli tümörler ve yırtıklardır.

Diğer hastalıklar, köpeğinizin beynini etkileyerek görünüşte mantıksız bir saldırganlığa yol açabilir. Bazı durumlar kognitif fonksiyon bozukluğu, beyin hastalıkları (tümör vb.) saldırganlık başlamasını teşvik edebilir. Bu sorunların daha yaşlı köpeklerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir, ancak her yaşta olabilir.

Köpeğiniz ani, açıklanamayan bir saldırganlık gösteriyorsa, bunu bir davranış sorunu olarak ele alırken Eğitmeninizin desteğiyle veterinerinizle konuşun .

Köpeğinize ağrıyı hafifletmek için ilaç vermeyi denemek isteyebilirsiniz, ancak bu, yapmamanız gereken bir şeydir. Köpeğiniz hastaysa, herhangi bir tedaviye başlamadan önce tam olarak neyin yanlış olduğunu bilmeniz gerekir. Neyle karşı karşıya olduğunuzu anlayana kadar meseleleri kendi elinize almaya çalışmayın. Köpeğiniz için hangi ilaçların uygun olduğunu yalnızca bir veteriner söyleyebilir.

Korku

Korkmuş bir köpek kolayca agresif davranışlar geliştirebilir. Çoğu köpek, yalnızca tehlikede olduklarını, kaçamadıklarını ve kendilerini savunma ihtiyacı duyduklarını hissederlerse saldırgan davranış sergilerler. Örneğin, bir köpeğin çıkış yolu olmayan bir köşeye geri çekilmesi veya başının üzerine kaldırılan bir elin kendisine çarpılacağını düşünmesi durumunda bu gerçekleşebilir.

Köpeğiniz normalden daha fazla saldırgan veya korkulu davranış sergileyen bir köpekse, istismar edilmiş, ihmal edilmiş, travmatik bir olay yaşamış veya bir köpek yavrusu olarak uygun şekilde sosyalleştirilmemiş olabilir . Köpeği evlat edindiğiniz organizasyondan alabileceğiniz herhangi bir bilgi, durumu ele almanın en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Köpekler, istismara uğramış veya uygun şekilde sosyalleştirilmemişse, öğretme konusunda uzmanlaşmış bir eğitmenle davranış ve itaat eğitimine ihtiyaç duyar. Bazı durumlarda, köpeğinizin korkusunu eğitim ve sabırla kendi başınıza yönetebilirsiniz. En iyi hareket şekli hakkında bir eğitmenle konuşabilirsiniz.

Bu tür agresif davranışları kışkırtmaktan kaçınmak için bilinmeyen köpeklere dikkatlice yaklaşın (daha da iyisi, size yaklaşmalarına izin verin). Yolda korkuyu önlemeye yardımcı olmak için köpeğinizi eğitin ve sosyalleştirin.

İyilik

Aidiyet saldırganlığı veya kaynak koruma, bir köpek bir şeye sahip olduğunda ortaya çıkar. Bu genellikle yiyecek, oyuncak veya başka bir değerli nesnedir. Aidiyet saldırganlığı sergileyen bir köpek, birisi yemek kasesine yaklaşırsa veya en sevdiği oyuncağı çiğnerken çok yaklaşırsa hırlayabilir.

Bir köpek, köpeğin bölgesi olan evinize giren bir yabancıyı da ısırabilir.

Saldırganlık derecesi bir köpekten diğerine ve nesneler arasında değişebilir. Örneğin, köpeğiniz kauçuk bir oyuncağı çiğnerken oturup onu okşamanıza aldırış etmeyebilir, ancak bir domuz kulağını çiğnerken aynı şeyi yaptığınızda size dönüp ısırabilir. Her şey, köpeğin her nesneye veya kaynağa atfettiği değere bağlıdır.

Hakimiyet Gösterisi

Köpekler bazen baskınlık göstergesi olarak agresif davranırlar. Bu genellikle diğer köpeklere yöneliktir, ancak insanlarda da olabilir.

Hakimiyetin bir kişilik özelliği değil davranış olduğunu anlamak önemlidir . Köpekler “doğası gereği” baskın veya itaatkâr değildir. Bazılarının bir davranışa veya diğerine yönelik eğilimleri olabilir, ancak bu tipik olarak koşullar tarafından belirlenir.

Baskın davranış sergileyen köpekler, bir durumdan sorumlu olduklarını kanıtlamaları gerektiğini hissederler. Hırıltı, havlama veya ısırma, pozisyonlarına meydan okunduğunu hissettiklerinde ortaya çıkar.

Ne yazık ki, insanlar başka bir neden olduğunda genellikle köpek saldırganlığının nedenini baskınlıkla ilgili davranış olarak görüyorlar. Gerçekte, agresif baskın davranış, diğer saldırganlık nedenleri kadar yaygın değildir.

WhatsApp chat