İstanbul Pet Otel, İstanbul Pet Hotel, İstanbul Köpek Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyonu, İstanbul Köpek Oteli, İstanbul Kedi Oteli, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Havuzu, İstanbul Köpek Gezdirme, İstanbul Köpek Dolaştırma, İstanbul Köpek Eğiticisi, İstanbul Pet Otel ve İstanbul Pet Hotel, Kedi Pansiyonu arayanlara İstanbul Köpek ve Kedi Oteli, Tecrübeli İstanbul Köpek Eğitimi ve Eğitmeni, İstanbul Kedi Pansiyonları, İstanbul Avrupa Yakası Kedi Pansiyonu, Kedi Pansiyonu İstanbul Fiyatları, Kedi Pansiyonu İstanbul Avrupa, Kedi Pansiyonu İstanbul, Kedi Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyon, İstanbul Kedi Oteli Fiyatları, İstanbul Kedi Otelleri

Border Collie Hakkında Tüm Bilgiler

Eğer daha önce bir Border Collie’nin koyun sürüsünü izleme zevkini tatmışsanız , koyunlara yaklaşırken yoğun bakışları, çobanın emrine neredeyse sezgisel tepkisi ve ustaca ustalığıyla iş başında olan bir ustayı izlediğinizi bilirsiniz. koyunları tam olarak çobanın gitmelerini istediği yere yönlendirme şekli. Bu hayranlık uyandırıcı.

30 ila 45 pound arasında orta boy bir köpek olan Border Collie, görünüşte doğaüstü miktarda enerjiye ve dayanıklılığa sahiptir – engebeli İskoç sınır ülkesinin tepelerinde ve vadilerinde bütün gün çalışması gerektiğinde geliştirilen bir dayanıklılık, bazen günde 50 mil veya daha fazla koşmak. İdeal çalışan köpeğe gelince, Border Collie’den daha iyi olamaz.

Border Collie’nin enerjisinin ve işkolik tavrının karanlık bir tarafı varsa, onu anlamayan bir aileye getirildiğinde ortaya çıkar. O sevimli, kanepe-patates köpeği değil . şımartılmak istemiyor. Bir iş istiyor ve buna ihtiyacı var. Border Collie’nin yoğun zihinsel ve fiziksel dayanıklılığına ayak uydurmak, rahat bir aile hayvanı isteyen bir sahip veya aile için yorucu, hatta çileden çıkarıcıdır.

Border Collie bir çoban köpeğidir, bu da sürü toplamak için karşı konulmaz bir dürtüye sahip olduğu anlamına gelir. Bu sürü koyunlar, çocuklar, kediler, sincaplar veya arabalar dahil hareket eden herhangi bir şey olabilir. Bu kıstırma, dürtme ve havlama içgüdüsü, enerjisiyle birlikte ondan eğitilemez. Daha doğrusu yönlendirilmeli. İster koyun gütmek, isterse köpek sporlarında yarışmak olsun, bir görevi olmalı. Her gün hızlı bir yürüyüş ya da bir getirme oyunu Border Collie için yeterli aktivite değildir.

Bununla birlikte, doğru sahibi için bir Border Collie, birlikte yaşamak için harika bir köpektir. Zekası ve uysal yapısı onu eğitmeyi kolaylaştırır . Duyarlıdır ve onu yakından tanıyanlara göre, ondan ne isteyeceğinizi siz daha sormadan bilmek gibi esrarengiz bir yeteneği vardır. Yavruluktan itibaren iyi sosyalleşir ve eğitilirse, ihtiyaç duyduğu zihinsel ve fiziksel egzersizi sağlayan hemen hemen her yaşam koşuluna uyum sağlayabilir.

Border Collie, kendisi kadar aktif olan, özellikle de köpek sporlarına katılmaya hevesli olan bir sahip için iyi bir eşleşmedir. Doğru eğitim ile bu cins, çoban köpeği denemeleri, çeviklik , flyball, uçan disk, ileri itaat, serbest stil itaat veya izleme dahil, denediği her aktivitede üstündür.

Border Collie’yi düzgün bir şekilde sosyalleştirmek ve eğitmek isteyen sahibi veya ailesi, bu zeki, hassas ırkta bir ruh eşi bulacaktır.

Öne Çıkanlar

  • Border Collie son derece hassastır, genellikle en ince komutlara tepki verir ve görünüşe göre sahibinin isteklerini önceden tahmin edebilir.
  • Zihinsel ve fiziksel uyaranlarla büyüyen bir işkolik olan Border Collie, enerjisini yönlendirmek için olumlu bir yola sahip olmalıdır. Aksi takdirde kendi oyunlarını icat edecek ve birlikte yaşanması gereken bir sorun haline gelebilir.
  • Border Collie, çocuklar, arabalar, bisikletli insanlar, kediler ve sincaplar dahil hareket eden her şeyi güder. Bir mahallede dolaşmasına izin verilirse gerçek bir sorun haline gelebilir; güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş bir avlu esastır.
  • Küçük çocukların gürültülü oyunları, Border Collie’nin gütme içgüdüsünü harekete geçirebilir ve onun kıstırmasına, dürtmesine ve havlamasına neden olabilir.
  • Utangaçlığı önlemek için Border Collie iyi sosyalleştirilmelidir .
  • Border Collie genellikle ortalıkta dolaşmaz ama merakı ve zekası onu bir kaçış sanatçısı olmaya yönlendirebilir .
  • Sağlıklı bir köpek sahibi olmak için asla sorumsuz bir yetiştiriciden, köpek değirmeninden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yetiştirme köpeklerini, yavrulara geçirebilecekleri genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Tarih

Border Collie’nin ataları, şu anda İngiltere’de bulunan insanlar, koyunları korumak ve gütmek için köpekleri ilk kez kullanmaya başladığından beri buralardalar. İskoçya ve İngiltere arasındaki sınır ülkesinde, çoban köpeği bir çobanın sahip olabileceği en değerli varlıklardan biri haline geldi ve en iyi çalışan köpekler birbirleriyle yetiştirildi.

Tür, araziye veya her bölgede gereken işe bağlı olarak değişiyordu. Bu çoban köpekleri kendi bölgeleriyle ilişkilendirildi ve sonunda Galler Çoban Köpekleri, Kuzey Çoban Köpekleri, Highland Collies ve Scotch Collies olarak biliniyordu. Border Collie’nin adı kısmen İskoç mirasını yansıtır: çoban köpeklerine atıfta bulunan kömür ocağı kelimesi İskoç lehçesinden türetilmiştir.

1860 yılında, İngiltere’de düzenlenen ikinci köpek gösterisinde İskoç Koyun Köpekleri gösterildi. Kısa bir süre sonra Balmoral’a yaptığı bir gezide Kraliçe Victoria, köpeklerden birini görmüş ve türün meraklısı olmuş.

Çoban köpeği denemelerine başlamak için bir RJ Lloyd Price’a kredi verilir. 1876’da bir gösteri için Londra’daki Alexandra Sarayı’na 100 yabani Galler koyunu getirdi. Hayvancılık Dergisi’ndeki bir hesap, seyircilerin, bakıcılarından tek yardımı el işaretleri ve ıslık şeklinde olan köpeklerin keskinliği karşısında şaşkınlığını anlattı.

Bugün Border Collie, önde gelen çoban köpeği olarak tanınmaktadır. Cinsin üstün gütme yeteneği, pek çok meraklıyı, Border Collies’in üreme standartlarını değil, yalnızca çalışma standartlarını savunmaya yönlendirir. Border Collie, 1 Ekim 1995’te American Kennel Club tarafından tanındı.

Boyut

Erkekler 19 ila 22 inç boyunda ve 35 ila 45 pound ağırlığındadır. Dişiler 18 ila 21 inç arasında durur ve 30 ila 40 pound ağırlığındadır.

Kişilik

Oldukça basit, Border Collie bir dinamodur. Kişiliği karakteristik olarak uyanık, enerjik, çalışkan ve akıllıdır. Çabuk öğreniyor – o kadar hızlı ki bazen ona meydan okumak zor.

Bu cins meşgul olmayı sever. Aslında, meşgul olmalı ya da sıkılıyor, bu da havlama , kazma veya araba kovalama gibi can sıkıcı davranışlara yol açıyor . Bir bardak limonata yudumlarken ön verandada sessizce uzanacak bir köpek değil; aktivitede gelişir. Unutma, o bütün gün koyun gütmek için koşmak ve çalışmak için yetiştirildi.

Border Collie ayrıca, düdükten el işaretine ve kaş kaldırmaya kadar, bakıcısının her işaretine karşı son derece hassas olmasıyla ünlüdür.

Tabii ki, Border Collie mükemmel değil. Güçlü fikirli ve bağımsız olabilir ve sürüye olan zorlaması yanlış yönlendirilebilir. Koyun ya da bir tür işin yokluğunda, çocukları, arabaları ya da evcil hayvanları toplayıp kovalamaya meyillidir.

Ayrıca bir köpek yavrusu olarak uygun şekilde sosyalleşmezse korkabilir veya utangaç olabilir . Köpek yavrusu sınıfları ve çeşitli insanlara, yerlere ve şeylere bolca maruz kalma, hassas Border Collie’nin güven kazanmasına yardımcı olur.

Sağlık

Border Collies genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Border Collie’ler bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, yavru köpeğinizin her iki ebeveyni için de sağlık izinlerini size gösterecek iyi bir yetiştirici bulun . Sağlık izinleri, bir köpeğin belirli bir durum için test edildiğini ve temizlendiğini kanıtlar.

Border Collies’da, kalça displazisi (orta veya daha iyi bir puanla), dirsek displazisi, hipotiroidizm ve von Willebrand hastalığı için Ortopedi Hayvanları Vakfı’ndan (OFA) sağlık izinlerini görmeyi beklemeniz gerekir ; Auburn Üniversitesi’nden trombopati için; ve gözlerin normal olduğunu onaylayan Canine Eye Registry Foundation’dan (CERF). OFA web sitesini (offa.org) kontrol ederek sağlık izinlerini onaylayabilirsiniz.

Kalça Displazisi: Bu, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam olarak oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpeklerin arka bacaklarının birinde veya her ikisinde ağrı ve topallık görülür, ancak diğerleri dışa dönük rahatsızlık belirtileri göstermez. (X-ışını taraması, sorunu teşhis etmenin en kesin yoludur.) Her iki durumda da, köpek yaşlandıkça artrit gelişebilir. Kalça displazisi olan köpekler yetiştirilmemelidir – bu nedenle bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, yetiştiriciden ebeveynlerin kalça displazisi için test edildiğini ve sorunsuz olduğunu kanıtlamasını isteyin.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): Bu, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın başlarında, etkilenen köpekler gece körü olur; gün içinde hastalık ilerledikçe görüşlerini kaybederler. Etkilenen birçok köpek, çevreleri aynı kaldığı sürece sınırlı veya kayıp görmelerine iyi uyum sağlar.
Epilepsi: Bu, her zaman olmasa da sıklıkla kalıtsal olan nörolojik bir durumdur. Epilepsi , kendilerini olağandışı davranışlar (kovalanıyormuş gibi çılgınca koşma, sendeleme veya saklanma gibi) veya hatta düşme, uzuvların katılaşması ve bilincini kaybetme şeklinde gösterebilen hafif veya şiddetli nöbetlere neden olabilir. Nöbetleri izlemek korkutucudur, ancak idiyopatik epilepsili köpekler için uzun vadeli prognoz genellikle çok iyidir. Doğru teşhis (özellikle nöbetlerin başka nedenleri olabileceğinden) ve tedavi için köpeğinizi veterinere götürmeniz önemlidir.

Collie Göz Anomalisi: Bu, gözde bazen körlüğe yol açabilen değişikliklere ve anormalliklere neden olan kalıtsal bir durumdur. Bu değişiklikler arasında koroid hipoplazisi (koroidlerin anormal gelişimi), koloboma (optik diskte bir kusur), stafilom (sklera incelmesi) ve retina dekolmanı sayılabilir. Collie göz anomalisi genellikle köpek iki yaşına geldiğinde ortaya çıkar. Durum için herhangi bir tedavi yoktur.

Alerjiler: Köpeklerde üç ana alerji türü vardır : köpeğin diyetinden belirli yiyeceklerin çıkarılmasıyla tedavi edilen yiyecek alerjileri; yatak takımı, pire tozları, köpek şampuanları ve diğer kimyasallar gibi topikal bir maddeye verilen reaksiyonun neden olduğu temas alerjileri ; ve polen, toz ve küf gibi havadaki alerjenlerin neden olduğu inhalan alerjiler. Tedavi nedene göre değişir ve diyet kısıtlamaları, ilaçlar ve çevresel değişiklikleri içerebilir.

Osteochondrosis Dissecans (OKB): Eklemlerdeki kıkırdağın yanlış büyümesinin neden olduğu bu ortopedik durum genellikle dirseklerde ortaya çıkar ancak omuzlarda da görülmüştür. Köpeğin dirseğini bükemediği noktaya kadar eklemde ağrılı bir sertleşmeye neden olur. Dört ila dokuz aylıkken köpeklerde tespit edilebilir. “Büyüme formülü” yavru köpek mamalarının veya yüksek proteinli mamaların aşırı beslenmesi gelişimine katkıda bulunabilir.

Bakım

Border Collie son derece uyumlu bir köpek olsa da, ona biraz hareket alanı sağlayan bir ortam için en uygun olanıdır: güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeye sahip bir şehir evi veya bir kır çiftliği veya çiftliği. Sürüye ve kovalamaya meyilli olduğu için, pek parlak olmayan arabaları kovalama içgüdüsünden korunmalıdır.

Çevreden bağımsız olarak, her gün çok fazla zihinsel ve fiziksel uyarıma ihtiyaç duyar ve bunu sağlamaya istekli ve yetenekli bir sahibine ihtiyacı vardır. Bu, neye bulaştığını bilmeyen sahipler için büyük bir yük olabilir. Bir Border Collie almayı düşünüyorsanız, ona doğal enerjisi ve parlak zihni için uygun bir çıkış sağladığınızdan emin olun. Koyunlu bir çiftliğiniz yoksa köpek sporları iyi bir alternatiftir.

Besleme

Önerilen günlük miktar: Günde iki öğüne bölünmüş 1,5 ila 2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda.

NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye o kadar ileri gider ve köpeğinizin kasesine o kadar azını sallamanız gerekir.

Border Collie’nizi beslemekle ilgili daha fazla bilgi için doğru mamayı satın almak, yavru köpeğinizi beslemek ve yetişkin köpeğinizi beslemek için yönergelerimize bakın.

Bakımı

Border Collie cinsi iki çeşit tüye sahiptir: kaba ve pürüzsüz. Her ikisi de daha kalın bir dış kaplama ve yumuşak bir astar ile çift katlıdır. Kaba çeşit, bacaklarda, göğüste ve karında tüylenme ile orta uzunluktadır. Pürüzsüz çeşidin tamamı kısadır, genellikle kaba çeşitten daha kaba bir dokuya sahiptir ve tüylenme minimumdur.

Paltosu çoğunlukla siyahtır ve yüzünde, boynunda, ayaklarında, bacaklarında ve kuyruk ucunda bronz veya bronz olmayan beyaz bir alev vardır. Ancak, beyaz dışında herhangi bir iki renkli, üç renkli, merle veya düz renk olabilir.

Çalışkan Border Collie titiz değildir ve iyi görünmesini sağlamak için aşırı bakıma ihtiyacı yoktur. Hava koşullarına dayanıklı çift katının , kaplama yağlarının iyi dağılmasını sağlamak ve kaba çeşitlerde paslanmayı önlemek için haftalık fırçalamaya ihtiyacı vardır. Tüy dökme mevsimi boyunca daha sık fırçalamak, evin çevresinde saç dökülmesini en aza indirmek için iyi bir fikirdir (mevsimsel olarak dökülür). Sadece gerektiği kadar – yaklaşık dört ayda bir veya gerçekten kirli olduğunda veya çok kötü koktuğunda- banyo yapın.

Tartar birikimini ve içinde gizlenen bakterileri temizlemek için Border Collie’nizin dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalıklarını ve ağız kokusunu önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir.

Gerekirse tırnaklarını ayda bir kesin ve kulaklarını haftada bir kir, kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü koku açısından kontrol edin. Ardından, sorunları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuk top ile haftalık olarak silin.

Bakım yaparken ciltte, burunda, ağızda, gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler açık olmalı, kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erkenden tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Border Collie, düzgün yetiştirildiği ve gençken eğitim aldığı sürece iyi bir aile köpeğidir . Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir, ancak sürü içgüdüsü, gütme içgüdüleri başka türlü yönlendirilmezse, çocukları (özellikle çok küçük çocukları) ve hayvanları kıstırmasına, kovalamasına ve havlamasına neden olur.

Her cinste olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetlemelisiniz. Çocuğunuza yemek yerken veya uyurken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Kurtarma Grupları

Border Collie’ler genellikle, sahip olunan şeyin ne olduğu konusunda net bir anlayışa sahip olmadan satın alınır. Evlat edinme ve/veya destekleme ihtiyacı olan birçok Border Collie var. Listelemediğimiz bir dizi kurtarma var. Bölgeniz için listelenmiş bir kurtarma görmüyorsanız, ulusal cins kulübü veya yerel bir cins kulübü ile iletişime geçin, sizi Border Collie kurtarmaya yönlendirebilirler.

Irk Organizasyonları

Aşağıda Border Collie hakkında ek bilgi bulabileceğiniz cins kulüpleri, organizasyonlar ve dernekler bulunmaktadır.

Border Collie eğitimi fiyatları sürekli güncellenmektedir. Labrador eğitimi hakkında detaylı bilgi için iletişime geçin. Border Collie sahibi olmak için sizlere yurtdışındaki üreticilerle iletişime geçerek doğru yavruların temini konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

WhatsApp chat