İstanbul Pet Otel, İstanbul Pet Hotel, İstanbul Köpek Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyonu, İstanbul Köpek Oteli, İstanbul Kedi Oteli, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Havuzu, İstanbul Köpek Gezdirme, İstanbul Köpek Dolaştırma, İstanbul Köpek Eğiticisi, İstanbul Pet Otel ve İstanbul Pet Hotel, Kedi Pansiyonu arayanlara İstanbul Köpek ve Kedi Oteli, Tecrübeli İstanbul Köpek Eğitimi ve Eğitmeni, İstanbul Kedi Pansiyonları, İstanbul Avrupa Yakası Kedi Pansiyonu, Kedi Pansiyonu İstanbul Fiyatları, Kedi Pansiyonu İstanbul Avrupa, Kedi Pansiyonu İstanbul, Kedi Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyon, İstanbul Kedi Oteli Fiyatları, İstanbul Kedi Otelleri

En Popüler 7 Köpek Eğitim Yöntemi

Orada o kadar çok popüler köpek eğitim yöntemi var ki, hem köpeğiniz hem de bir evcil hayvan ebeveyni olarak sizin için hangisinin ve hangi yöntemin en iyi olacağını bulmak sinir bozucu olabilir.

Ezici ve kafa karıştırıcı buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Profesyonel köpek eğitimi topluluğu içinde, hangi yöntemlerin etkili ve etik olduğu ve en iyi sonuçlar için birkaç yöntemin örtüştüğü veya birlikte kullanıldığı konusunda büyük bir anlaşmazlık bile var.

İşte bugün kullanılan en popüler köpek eğitim yöntemlerinden yedisi ve bunları kullanmaktan en çok kim faydalanabilir.

Olumlu Pekiştirme

Tamamen pozitif pekiştirme, Obama’nın köpeği Bo’yu eğiten Dawn Sylvia-Stasiewicz gibi eğitmenler tarafından popüler hale getirilen bir yöntemdir.

Arkasındaki teori oldukça basittir. Köpekler, bir ödül tarafından takip edildiğinde iyi davranışları tekrarlar . Kötü davranış bir ödül veya onay almaz. Düzeltme yapılması gerekiyorsa, bir oyuncak veya muamelenin alınması gibi ödüllerin kaldırılması şeklinde gelir. Sert kınamalar veya fiziksel cezalar gerekli değildir.

Bu eğitim yöntemi , istenen davranışı hemen, gerçekleştikten sonra saniyeler içinde ödüllendirmekle başlar . Bu şekilde köpek, davranışı ödülle ilişkilendirmeye gelir.

Bazı eğitmenler bu yöntemi tıklama eğitimi ile birleştirir (aşağıdaki üç numaraya bakın). Bu, köpeğe davranışın tam olarak tamamlandığı anın belirgin bir işaretini verir. Komutların da kısa ve öz olması gerekir. Oturmak. Kalmak. Gel.

Olumlu pekiştirme tutarlılık gerektirir. Bu nedenle evinizdeki herkesin aynı komutları ve ödül sistemini kullanması gerekir.

Köpeğiniz her doğru şeyi yaptığında sürekli ödüllerle başlayın. Ardından, davranış tutarlı hale geldikçe kademeli olarak aralıklı ödüllere geçin. Bazen yeni başlayan eğitmenler yanlışlıkla kötü davranışları ödüllendirir. Örneğin, bir sincap veya başka bir köpeğe havlamaya başladıklarında köpeği dışarı çıkarabilirler.

Yalnızca aranan davranışlar, ikramlar, oyuncaklar, övgü ve evcil hayvanları içerebilen ödüller alır. Köpeğiniz öğrenirken fazla beslemek de kolay olabilir, bu nedenle ödüllendirirken küçük ikramlar kullanın.

Bu yöntem, komutları öğrenmek için harikadır, ancak istenmeyen davranışları düzeltmek için sabırlı olmanız gerekir.

Bilimsel Eğitim

Bilime dayalı köpek eğitimi , sürekli gelişen ve değişen bilgilere dayandığı için tanımlanması zor olabilir. Köpeklerin doğasını, şartlanma yeteneklerini ve ödül ve cezaların etkinliğini anlamayı amaçlar.

Hayvan davranışçıları, köpek psikolojisi anlayışımızı şekillendirmek için sürekli olarak yeni çalışmalar ve deneyler yaratıyorlar. Eğitmenler, köpeklerle çalışmak için bu çalışmalara güvenirler. Bir davranış düzeltilmeden önce, o davranışla ilgili her şey anlaşılmalıdır.

Bilime dayalı köpek eğitimi çok geniş olduğu için, arkasında kapsamlı bir metodoloji belirlemek zor. Aslında bilimsel köpek eğitiminde kullanılan yöntemlerin birçoğu diğer eğitim biçimleri tarafından da kullanılmaktadır.

Çoğunlukla, çoğunlukla olumlu pekiştirmeyi ve daha az sıklıkla da bazı ceza biçimlerini içeren edimsel koşullanmaya bir güven vardır.

Bazı bilimsel eğitmenler , ödüllere ihtiyaç duymadan iyi davranışların nasıl güçlendirileceğini öğrenmenin ve insanlar ve yavruları arasındaki tasmasız ilişkileri geliştirmenin yollarını bulmak için köpek psikolojisine güvenmenin de önemli olduğuna inanıyor .

Bilimsel eğitim, çok sayıda araştırma yapmaya ve en son çalışmalardan haberdar olmaya dayanır. Bu nedenle, profesyonel eğitmenler için en iyisi olabilir, çünkü kullandıkları yöntemler, arkasındaki bilimi bilseniz de bilmeseniz de genellikle etkilidir ve diğer eğitim biçimleri bu yöntemlerin çoğunu zaten kullanmaktadır.

Ayrıca araştırmaya dayalı yeni yöntemler geliştirmek herkes için uygun olmayabilir. Yine de, köpek ebeveynlerinin bilgi sahibi olmaları ve yeni araştırmalar kullanıma sunulduğunda dikkat etmeleri iyi bir fikirdir.

Tıklayıcı Eğitimi

Clicker eğitimi ayrıca edimsel koşullandırmaya dayanır ve büyük ölçüde pozitif pekiştirme ile aynı ilkelere dayanır. Aslında, tıklama eğitimi, kendi eğitim biçiminden ziyade, bir olumlu pekiştirme yöntemi olarak gruplandırılabilir.

Bir ıslık gibi hızlı ve keskin bir ses çıkarmak için bir cihazın kullanımına veya adından da anlaşılacağı gibi, istenen bir davranış gerçekleştirildiğinde bir köpeğe sinyal vermek için bir tıklayıcıya dayanır.

Tıklama eğitimi kullanmanın avantajı, istenen davranışın tam olarak tamamlandığı anı ve tam olarak neyin ödüllendirildiğini göstermesidir. Eğitmenler daha sonra yeni davranışları şekillendirmek ve sözlü komutlar eklemek için tıklayıcıyı kullanabilir.

İlk olarak, köpeğin bir tıklamanın bir ödülün geldiği anlamına geldiğini bilmesi için şartlandırılması gerekir. Daha sonra köpek, bir davranışı bir tıklama ve bir ödülle ilişkilendirebilir. Son olarak, yeni bir ilişki oluşturmak için sözlü komut verilebilir.

Bu, yeni numaralar öğrenmek için harika bir yöntemdir ve temelleri daha karmaşık görevlere dönüştürmeye yardımcı olabilir. Birçok profesyonel eğitmen bu yöntemi kullanır.

Yeni davranışlar öğrenmek için harika olsa da, tıklama eğitimi, istenmeyen davranışları engellemek için mutlaka uygun değildir. Diğer eğitim yöntemleriyle birlikte kullanıldığında, iyi eğitimli, iyi huylu bir köpeğinizin olduğundan emin olmanızda çok etkili olabilir.

Elektronik Eğitim

Elektronik eğitim, bir köpek istenen bir görevi yerine getirmediğinde bir şok veya sitronella spreyi veren bir elektrikli tasmanın kullanımına dayanır. Tasma kullanılamadığında çoğunlukla uzaktan eğitim için kullanılır.

Örneğin, şok tasmaları, bir köpeği çitle çevrili olmayan bir avlunun sınırları içinde kalması için eğitebilir. Uzaktan tasmalar, köpeklere tarlada çalışmayı veya avlanma işini öğretebilir. Bu cihazları kullanan kişiler, bir köpeğin boğucu tasmalara veya diğer mekanik cihazlara göre daha az yaralanma riski olduğunu iddia eder.

Bu eğitim yöntemiyle ilgili birçok sorun var. Bir onlar ne bir köpek öğrenir anlam yerine ödüllerin kötü davranış için ceza dayanıyor olmasıdır olmamalı bunun yerine olandan yapmak gerekir yapmak.

Diğer bir problem ise, çok fazla stres yaratabilmesi ve köpekler için kalıcı kaygı sorunlarına yol açabilmesidir. Cihazlar genellikle deneyimsiz evcil hayvan ebeveynleri tarafından kullanılır ve bu nedenle aşırı kullanılır. Bu, köpekler için hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok fazla gereksiz acıya neden olabilir.

Profesyonel köpek eğitmenleri, elektronik eğitimden istenen sonuçları görebilir, ancak kesinlikle ortalama evcil hayvan ebeveynleri tarafından kullanılmaz. Köpekleri çok daha az stres ve acıya maruz bırakan birçok alternatif var.

Elektronik bir cihaz kullanacaksanız, doğru kullanım hakkında bir uzmana danışın ve alternatif bir davranış düzeltme biçimi düşünün.

Model-Rakip Veya Ayna Eğitimi

Eğitim modeli rakibi yöntem köpekler gözlem yoluyla öğrenme gerçeğine dayanır. Köpekler, bir iyi davranış modeli veya kaynaklar için rekabet edecek bir rakip sunarak, davranışları taklit etmeyi öğrenirler.

Bu nedenle, bir eğitmen, komuta edilen görevleri tamamladıkları için onları överek veya istenmeyen davranışlar için onları azarlayarak, model olarak başka bir insan davranışına sahip olabilir. Bir gözlemci olarak köpek, modelden neyi doğru yapacağını öğrenir.

Model aynı zamanda bir rakip olarak hareket edebilir, istenen bir oyuncak için doğru görevi yapmak için rekabet edebilir veya bir ödül olarak davranabilir, köpeği görevi üstlenmeye ve daha hızlı gerçekleştirmeye teşvik edebilir.

Ayna eğitimi aynı prensibe dayanır, köpek ebeveyni bir model olarak kullanır ve ardından iyi davranışı taklit etmek için ödüller sunar. Onlara karşı çalışmak yerine sosyal olarak çalışmak için köpeklerin doğal içgüdülerini kullanır. Basitçe söylemek gerekirse, köpek örnek olarak öğrenir.

Bu eğitim yöntemi, olumlu pekiştirme ve edimsel koşullandırma ile benzer düzeyde bir başarı ile çalışır. Ancak bazı eğitmenler bunu daha doğal ve tercih edilebilir bulabilir.

Köpeğinizin sizinle güçlü bir bağı varsa ve sizi gözlemlemek ve sizi takip etmek için çok zaman harcayabiliyorsa, bu, düzenli eğitim seanslarına bağlı kalmaktan daha rahat bulduğunuz bir teknik olabilir.

Alfa Köpeği Veya Hakimiyet

Alfa köpeği veya baskınlık eğitimi , bir boyun eğme ve baskınlık ilişkisi yaratmak için bir köpeğin içgüdüsel paket zihniyetine dayanır.

Teori, köpeklerin ailelerini sürüleri olarak gördüklerini ve tutsak kurt sürülerinde gözlemlendiği gibi sosyal bir hiyerarşi izlediğini öne sürüyor. Bir köpek kendini alfa olarak gördüğünde, onun yerine insanına alfa olarak saygı duymayı ve boyun eğmeyi öğrenmesi gerekir.

Bu teknikte kullanılan bazı yöntemler arasında köpek beden dilini anlamak ve buna göre tepki vermek, güven ve otoriteyi yansıtmak ve yemek yeme, odalara girme veya çıkma veya tasma üzerinde yürüme söz konusu olduğunda ilk önce gitmek yer alır.

Köpeğiniz dışarı çıkmak istiyorsa, siz kapıyı açmadan önce oturması gerekir. Yemek yemek istiyorlarsa, siz yemek hazırlarken sakince beklemek zorundalar.

Genellikle alfa eğitiminde, köpeğinizin yatak dahil, yanınızda mobilya taşımasına izin vermezsiniz. Ayrıca köpeğinizin göz hizasına da inmiyorsunuz. Çünkü bunlar, köpeğinizin ilişkide eşit bir konuma sahip olduğunun işaretleridir. sen sorumlusun; sen baskınsın.

Cesar Millan bu eğitim yöntemini popüler hale getirdi. Ancak bazen uygun olduğunda baskınlık eğitimini diğer yöntemlerle birleştirir.

Bazı modern eğitmenler , yeni araştırmalar köpeklerin daha önce düşünüldüğü kadar sürü zihniyetine güvenmediğini ve kurtların sürü dinamiğinin vahşi doğada hayvanlar olduğu zamanki gibi yapılandırılmadığını gösterdiğinden, bu tekniğin modası geçmiş olduğunu söylüyor. esaret altında gözlemlendi.

Hakimiyet eğitimi istenmeyen davranışları engelleyebilse de, modern köpek eğitmenleri genellikle onu eskimiş buluyor. Kötü davranışların altında yatan nedenleri ele almada başarısız olabilir ve köpekleri endişeli veya korkulu hissettirebilir.

Hakimiyet mücadelesi sürekli hale gelir ve çocuklar veya yaşlılar için zor ve hatta tehlikeli olabilen tutarlı bir pekiştirmeye ihtiyaç duyar .

İlişki Temelli Eğitim

İlişki temelli eğitim, birkaç farklı eğitim yöntemini birleştirir, ancak hem köpek hem de insan için daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma odaklanır. Her şeyi yönlendiren köpek ve insan arasındaki ilişkidir.

Bu yöntem, köpeğin ve eğitmenin ihtiyaçlarını karşılamaya, iletişimi geliştirmeye ve bağlarını güçlendirmeye çalışır. Temel olarak, karşılıklı olarak faydalı olmakla ilgilidir.

Kişi, her eğitim seansı başlamadan önce köpeğinin vücut dilini nasıl okuyacağını, köpeğini en çok neyin motive ettiğini ve köpeğinin temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını bilmelidir. Olumlu pekiştirme, iyi davranışları teşvik eder.

Köpeğin çevresi, olası istenmeyen davranışları sınırlamak için kontrol edilir. Yeni bilgiler önceki başarıların üzerine inşa edilir .

Örneğin, bir köpek, sincapların, çocukların ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerin olduğu bir parkta komutu yerine getirmeye çalışmadan önce sessiz bir odada “oturma”yı öğrenmelidir. Zorluk yavaş yavaş artar.

Bir köpek istenen davranışı yapmadığında, insan cezalandırmak yerine nedenini bulması gerekir. Köpek dikkat dağıtıcı şeylere mi odaklanıyor? Acıtmak? Duyamıyor musun? Ya da sadece performans sergilemek istemiyor musunuz?

Bu ilişki temelli eğitim, derin ve anlamlı bir bağa yol açar, ancak zaman ve sabır gerektirir. Onu diğer eğitim yöntemlerinden ayırmak için yeterli olmayabilir, aksine diğer başarılı yöntemlerin birçok yönünü kapsıyor gibi görünüyor.

Hangi eğitim yöntemini kullanırsanız kullanın, köpeğinizle olan ilişkinizin geliştiğini görebilirsiniz ve bu bağ kesinlikle eğitiminize devam etmenize yardımcı olacaktır.

WhatsApp chat