İstanbul Pet Otel, İstanbul Pet Hotel, İstanbul Köpek Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyonu, İstanbul Köpek Oteli, İstanbul Kedi Oteli, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Havuzu, İstanbul Köpek Gezdirme, İstanbul Köpek Dolaştırma, İstanbul Köpek Eğiticisi, İstanbul Pet Otel ve İstanbul Pet Hotel, Kedi Pansiyonu arayanlara İstanbul Köpek ve Kedi Oteli, Tecrübeli İstanbul Köpek Eğitimi ve Eğitmeni, İstanbul Kedi Pansiyonları, İstanbul Avrupa Yakası Kedi Pansiyonu, Kedi Pansiyonu İstanbul Fiyatları, Kedi Pansiyonu İstanbul Avrupa, Kedi Pansiyonu İstanbul, Kedi Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyon, İstanbul Kedi Oteli Fiyatları, İstanbul Kedi Otelleri

Eğitime vermeden önce..

“Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur”  ”Köpeklerden Ziyade Daha da Çok Eğitime İhtiyacı Olanlar Köpek Sahipleridir.” 

”Köpek ve Sahibini Eğitmek Basit Bir İş Değildir, Belli Bir Bilgi ve Tecrübe Birikimi Gerektirir!”                                                                                                                   

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır? Köpek Eğitim Merkezi Özellikleri Nasıl Olmalıdır?  Köpek Eğitiminde Önemli Hususlar Nelerdir?  Köpek Çiftliği, Köpek Eğitim Merkezi, Köpek Eğitim Uzmanı, Köpek Eğitim Uzmanından Evinizde Garantili Eğitim gibi unvanlarla Köpeğinizi Eğiteceğini söyleyen herkese inanmayınız!

Türkiye’de köpeğini eğitime vermek isteyen insanlarımızın haklı olarak merak ettikleri, köpek eğitimi ile ilgili akıllarının takıldığı çeşitli soru işaretleri vardır. Bunları ana başlıklarda toplamak istersek;

1-  Acaba köpek eğitimi dayak ile mi yapılıyor veya içinde dayak da var mı dozu nedir 

2 – Köpeğimiz aldığı eğitimi unutur mu ne kadar  süre sonra unutur 

3 – Eğitimi bittikten sonra köpeğimiz eğitimcisini dinlediği gibi bizi de dinleyecek mi 

4 – Köpeğimizi eğitime bıraktıktan sonra ne kadar süre ile köpeğimizi görmememiz gerekiyor, son haftamı görebileceğiz

5 – Köpeğimiz bizden ayrı kaldığı süre zarfında bizi unutur mu

6 – Eğitime katılma süremiz ve sıklığı ne kadar olacak 

7 – Köpeğimizi teslim ederken fanilamızı da getirmemiz gerekiyormuş getirelim mi 

8 – Köpeğimizi ne zaman eğitime vermeliyiz

9 – Köpeğimizi evde eğittirsek olmaz mı

Başlıca merak konularınıza değindikten sonra sorularınızın yanıtlarına gelince; 

Tüm dünyada alternatifi olmadan profesyonel anlamda uygulanan çok yönlü Alman ekolü köpek eğitiminde de diğer ülkemizde göz boyamalı kısıtlı köpekleri ve eğitimleri kapsayan pozitif köpek eğitimi adı altında yapılan amatör köpek eğitimi yönteminde de dayaklı bir metot yoktur.

Fakat maalesef ülkemizde hiç bir işi gücü kazanç kapısı olmayan, işinde veya mesleğinde dikiş tutturamamış ki veteriner hekimlik mesleğini bile yapmaktansa bunu etiket olarak kullanıp diplomasını cebinde gezdirip anlamadığı ve yetkin olmadığı işlere yönelenlerden tutun da klinik işletip de 3-5 kuruşta ondan kaparız zihniyeti ile yasak olmasına rağmen klinik ortamına eğitim-pansiyon alanlardan tutun da çiftliklerde 3 ay temizlik hizmeti yapıp kendine göre iştahı kabarıp, dışarıdan köpek eğitim uzmanıyım derim ayda 1 iş kapsam 1000 dolar, kiram yok, yatırımım yok, vergim yok, masraflarım yok, canımın istediği zaman çalışırım, keyfimin olduğu gün giderim onu da yemek saatlerine denk getiririm tamam işte şeklinde iş yapanlardan tutun da sektörü iş sahası olarak kullanan profesyonel dolandırıcılara kadar, kendine de çocukluğunda öyle eğitim verilmeye çalışılmış, köpeğe de bildiği yol aynı yol dayak ile eğitim vermeye kalkanlardan, kendisi 25 – 30 yaşında 15 – 20 senedir bu işi yapıyorum derken yaşının hesabını bilmeyenlere kadar sözde herkes eğitim uzmanı.

Yine hayvan sahiplerinin yakınarak dert yandığı şikayetlere gelip sizleri bilgilendirmek istersek; köpek eğitim uzmanı tarafından evinizde garantili eğitim verilir şeklinde klişeleşmiş kelimeler ile iş isteyen kişilere paranın yarısı gibi kaparo verip akabinde aradıkları konturlu hattan, aradığınız numara kullanılmamaktadır sözlerini duyanlardan tutunda, hem parayı verip hem de köpeği eğitime dışarı çıkartıyor diye köpeklerini teslim edip köpeğini beklemekten umudunu kesmiş insanlar var. 

Yine komşularına; bizim köpek otur komutunu da yat komutunu da öğrendi, artık tasmasını da eskisi gibi çekmiyor valla biz bayıldık, sizde verin sizi de bayıltsın diyen, köpek eğitiminin ne olduğundan bir-haber komşularının lafı ile hareket edip, ya bizim köpek laf dinlemiyor şımartmışız da ondanmış diyenlere.

Yine beş kulübe yüz tuğladan ibaret adı cafcaflı köpek eğitim merkezi veya köpek çiftliği diye ne olduğu belli olmayan yerlere köpeklerini teslim edip, biraz daha geç kalsaydık her halde ölüsünü alacaktık diyenlerden, işte köpeğinizin algılama kapasitesi düşükmüş, işte çok şımarıkmış da falan da, önce köpeğinizi teslim ettiğiniz yere, yatırıma, hayvanların bakımından kilosuna, sizi karşılayan personelden bakıcısına, eğitmeni, idari personelinden işletme sahibine kadar, konuşmasından  eğitim düzeyine kadar bakmalısınız özellikle de hayvanların psikolojik ve fiziksel durumuna, zayıf, kavruk, bakımsız, ne yedirdikleri belli olmayan, korkan, kaçan, hastalıklı ve bakımsız hayvanları olan yerlerden uzak durmalısınız. 

Canlı psikolojisi gereği kendisine acı ve üzüntü veren olayları, deneyimleri mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için bilinçaltına itelemek zorundadır.

Dolayısı ile köpeğe eğitim adı altında eziyet, acı ve köpeğin anlayamayacağı dilde verilmeye çalışılan basmakalıp eğitim eşittir işkence demektir. Köpek de doğal olarak kendisine eğitim diye verilmeye çalışılan bu acı dolu deneyimleri bilinçaltına itelemek zorundadır, dolayısı ile eğitimden kısa bir süre sonra eser kalmamış gibi olur, psikolojik travmaları ve oluşmuş olması muhtemel kişilik bozukluklarını saymazsak.

Köpek ve insan psikolojisinden anlayan, köpek dilini, beden dilini, hiyerarşik yapısını, düşünce yapısını bilen ve eğitilecek köpeğin ırk özelliklerini bilerek ona göre şerbet veren, köpeğin ne zaman sıkılmaya başladığını anlayıp ona göre başarılı olduğu bir komut ile eğitime ara verip melodik ses ve okşamayla köpeğin motivasyonunu tamamlayan, hayvanlara ilgisi, sevgisi, profesyonel bilgisi, sabrı olan kendisi ile barışık maddi kaygıları olmadan eğiteceği köpeği severek, işine zevkle motive olarak bu işi yapan kişi bu işi yapmaya muktedirdir.

Eğer köpeğinizin eğitimi bu şartlara haiz bir kişi tarafından verildiği takdirde, eğitim köpeğiniz için eşittir zevk, eğlence, mutluluk demek ise değil bir hafta sonra bir sene sonra bile unutulmaz.

Tabi ki eğitimin başarılı ve verimli olabilmesi için köpek sahibinin çok iyi eğitilmesi gerekir ki sonrasında eğitmen yamağı olmuş köpek sahibinin, köpeğinin dilinden, yüzeysel de olsa psikolojisinden, hiyerarşik düzenden anlar, beden dili ve düşünce yapısını öğrenmiş olarak ortaya çıkabilecek veya çıkması muhtemel hatalara düşmeden, problemleri çözebilecek, gerektiğinde ücretsiz olarak hizmet alabileceği firmadan gerekli eğitimi almış olarak ayrılmalıdırlar. 

Köpek sahibini eğitmedikten sonra köpeğe verilen eğitimin anlamı yoktur, dolayısı ile köpeğin sahibi ile uyum içerisinde yaşayıp ortak bir dile sahip olabilmesi, köpeğini anlayabilmesi için mutlak eğitilmesi gerekir.    

Köpek sahibinin eğitimi ve eğitimlerinin birbirlerine adaptasyonu açısından birlikte eğitilmelerinde dolayısı ile eğitime verildiği ilk günden itibaren köpek sahibinin gelmesinde sakınca değil fayda vardır. Köpek sahibi fırsat buldukça eğitime katılmalıdır. 

Eğer köpeğinizi eğitim için verdiğiniz yerden gelmeyin, görmeyin, sizin arkanızdan ağlıyor sonra vs. gibi sözler söyleniyorsa emin olun köpeğiniz boş yere ağlayıp özlemiyordur.  İşte yine size kişisel eşyalarınız, atletiniz vs. getirin sizi unutmasın, özlem duymasın, kendini rahat hissetsin gibi saçma sapan laflar söyleniyorsa bilin ki şarlatandırlar, hiçbir köpek sahibini unutmaz, o muazzam koku duyu ve hafızaları bilgisayar kadar güçlüdür.    

Köpek yavruluk döneminde eğitilir, ağaç yaş iken eğilir ki eğitime gelene kadar ki geçen süre zarfında oluşmuş ya da oluşması muhtemel davranış bozukluklarının önüne geçilebilsin, sahibi ile birlikte eğitilip olası problemler kemikleşmeden önüne geçilsin. 

Bir köpeğin eğitimi önce anne ve kardeşlerinin yanında daha sonra ait olduğu sürünün içerisinde hiyerarşik düzeni, beslenme ve savunma sanatını öğrenerek başlar. 

Köpeğin sonraki hayatına yön verip damgasını vuracak dönem öncelikle dünyaya gözünü açtığı ilk dört aylık dönemdir. Bu yüzden eve geldiği ilk günden itibaren bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi gerekir. Aslında daha köpek sahibi olmadan önce yaşam şeklinize ve ortamınıza uygun bir ırk seçilerek, sonrasında da daha yavruyu eve götürmeden gerek fizyolojik gerek psikolojik gelişimi açısından eğitim alarak, bilgilendirilerek köpek sahibi olunmalıdır.

Gelişmiş daha profesyonel anlamda ihtiyaca yönelik eğitimler için dört ( 4 ) aydan sonra eğitime başlamakta fayda vardır. Piyasada altıncı yedinci aydan önce eğitim almaz, öğrenemez, akılda kalmaz gibi gerçeklikten uzak, birbirinin hatalı söylemlerini tekrarlayan kişilerden uzak durunuz.

Köpeğinizin gerek insanlara gerek diğer hemcinslerine karşı sosyalleşmesi aynı zamanda görsel bir eğitim alabilmesi açısından, işini layıkıyla yapan markalaşmış köpek çiftliklerini tercih ederseniz sonrasında üzülüp pişman olmazsınız ihtiyaç hasılında her zaman hizmet alırsınız. 

Köpeğin eğitiminin nerede verildiğinden de ziyade nasıl eğitim verildiğidir! 

Bu yüzden kendilerine piyasa yaratabilmek için, çiftliklere eğitime köpek vermeyin, bize verin diyen; yersiz, yurtsuz, sabit bir adresi telefonu bile belli olmayan, hiçbir mükellefiyeti bulunmayan, kanuni açıdan hiçbir şekilde hakkınızı araya bilmenizin, bağlayıcılığının mümkün olmadığı, yatırım yapmadan ciddiyetsiz bir şekilde sizin ve köpeğinizin üzerinden haksız bir şekilde kazanç sağlamaya çalışan bu kişilerden uzak durun.  

Köpek Eğitmeni Hayvan ve insan sevgisi, ilgisi, sabır, anlayış, köpek beden dili, köpek hiyerarşisi, canlı psikolojisi, temel içgüdüleri, farklı cinslerin yavrudan yetişkinliğe farklı yaş dönemlerinde köpek eğitimi üzerine çalışmış çalıştırılmış olması, belli bir zeka ve algılama kapasitesine sahip olması gerekmektedir. Köpek Eğitim Uzmanı Uzun yıllar köpek eğitmenliği yapmış, çok çeşitli ırk ve yaştan köpekle çalışmış, işinin uzmanı yerli ve yabancı uluslar arası eğitim uzmanı kişilerle çalışmış, köpek sahibini de anlayıp onu yetiştirebilecek düzeyde bilgiye, kültüre, yılların tecrübesine ve donanımına sahip olan kişidir.  Eğitmenini dinleyip sahibini dinlemeyen bir köpeğe sahip olmamak için;  Eğitmenini değil sizi dinleyen, sizinle aynı dili konuşan, sizi anlayan ve beklentilerinize hitap eden bir köpek sahibi olmak istiyorsanız köpeğinizi ve kendinizi Köpek Eğitim Uzmanı olan kişi ve bağlı kuruluşlar tarafından eğittirmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden kendini köpek eğitmeniyim veya köpek eğitim uzmanıyım diye tanıtan, belli bir sabit adresi, sabit telefonu, vergi levhası, Belediye ve Tarım bakanlığından işletme ruhsatı olmayan kişilerden kişilerden uzak durunuz.  Sadece paranızı değil köpeğinizi de kaptırabilir ve hukuki açıdan hiç bir hak da talep edemezsiniz. Özetle;  Gerek köpeğinize eğitim verdirmek, gerek pansiyona bırakmak, gerek de köpek satın almak için olsun internet üzerinden yersiz yurtsuz kişi ve kuruluş olduğunu iddia eden kişilerden uzak durunuz.  

KÖPEK EĞİTİMİNDE HASSAS NOKTALAR

1- Moraliniz bozuk veya keyfiniz yoksa köpekle çalışmayın.      Köpek eğitimi her iki taraf içinde eğlenceli olmalıdır.

2- Köpeğinizi doğru iyi bir şey yaptığı zaman ödüllendirin.

3- Anında ödüllendirin ki neden ödüllendirildiği anlasın.

4- Eğitim aynı zamanda her ikiniz içinde spordur ve dolu mideyle yemek üstüne olmaz.

5- Eğitimin peşine onunla oynayın ki her seferinde eğitimi zevkle beklesin.

6- Eğitim çalışmalarını onun en başarılı olduğu noktada bırakın ki onun için mutlu ve başarılı bir şekilde bitmiş olsun.

7- Son sözü her zaman sürünün lideri söyler, tutarlı istikrarlı olun, disiplini elden bırakmayın.

8- Gerektiğinde onu sevecen sesinizle motive etmeyi unutmayın.

9- Sabırlı olun, anlaması pekiştirmesi için ne kadar süre gerekiyorsa o kadar süre vermek zorundasınız sabırsız bir kişiyseniz bu işe hiç soyunmayın.

10- Yanınızda bulunmaktan keyif aldığı kişi olun…

WhatsApp chat