İstanbul köpek eğitimi, istanbul köpek eğitmeni, istanbul anadolu yakası köpek eğitimi, istanbul en iyi köpek eğitmeni, istanbul köpek okulu, istanbul köpek eğitim merkezleri

Köpeğinizi Çağrıldığında Gelmesi için Nasıl Eğitirsiniz?

Bu temel komutu, çoğu köpeğin öğrenmesi nispeten kolaydır. Köpeğinize çağırıldığında size gelmesini öğretmek, uygun köpek eğitiminin önemli bir parçasıdır . Genellikle “geri çağırma” olarak anılan bu, en önemli temel köpek komutlarından biridir. Bunun için en kısa sürede adını öğrenmelidir.

Köpeğinizi geri çağırma ipucu için eğitmek, ona biraz tasmasız özgürlük sağlarken kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Bu işarete hakim olduktan sonra, köpeği size çağırarak potansiyel olarak tehlikeli bir durumdan koruyabilirsiniz.

Kısa Eğitim Seansları Planlayın

Köpeğinizi çağrıldığında gelmesi için eğitmek oldukça basittir, ancak bazı köpeklerin öğrenmesi diğerlerinden daha uzun sürer. Köpeğinizin geri çağırma komutunu öğrenme yeteneği, büyük ölçüde dikkat süresine ve dikkat dağınıklığına karşı savunmasızlığına bağlıdır.

Düzenli olarak eğitim üzerinde çalışmalı ve değerli ödüller kullanmalısınız. Köpeğinizi haftada en az üç kez, ancak günde ikiden fazla olmamak üzere beş ila 15 dakikalık kısa eğitim seanslarında eğitmeyi planlayın .

Dikkatinizi dağıtan şeylerden kaçının

Köpeğinizin bazı dikkat dağıtıcı unsurları filtrelemeyi öğrenmesi gerekecek olsa da, onu gürültü veya kokular tarafından aşırı uyarılacağı bir ortamda eğitmeye çalışmayın. İdeal olarak, eğitime başladığınızda evde günlük koşullara (ışıklar ve ortam sesleri gibi) sahip tek kişi siz ve köpeğiniz olacaksınız.

İkramları Kullan

Başlangıçta en sevdiği oyuncağı veya köpeğinizin en sevdiği eğitim ödüllerini kullanın . Elinize bir oyuncak veya ödül alın, ardından köpeğinizin adını söyleyin ve ardından net, heyecanlı bir sesle “gel” deyin . Gerekirse dizlerinize vurma ve geri adım atma gibi hareketler yapın. Köpeğiniz size gelir gelmez onu ödüllendirin, sonra cömertçe övün ama aşırı heyecanlanmamaya çalışın.

Köpeğinizi Takip Etmeyin

Bu eğitim seansları sırasında saplanırsa asla köpeğinizin peşinden koşmayın. Bu, köpeğin kafasını karıştıracak ve eğitimi bir oyuna dönüştürecektir. Köpeğin adını söyleyerek ve ondan kaçarak onu çevirmeyi deneyin. Daha sonra köpeğiniz oyunda peşinizden koşabilir. Öyleyse, size ulaştığında övgü ile ödüllendirin.

Sorunlar ve Davranışı Kanıtlama

Dış mekanlar da dahil olmak üzere evinizin farklı alanlarına giderek kademeli olarak hareket ederek beş veya altı kez tekrarlayın. Köpeğiniz geliştikçe, daha fazla dikkat dağıtıcı alanlara geçin.

Yavaş yavaş sizinle köpeğiniz arasındaki mesafeyi artırın. Köpeğiniz uzun tasma üzerindeyken hatırlama konusunda ustalaştıktan sonra, herhangi bir tasma olmadan, ancak sadece kapalı alanda veya çitle çevrili bir alanda pratik yapın.

Yavaşça oyuncağı aşamalı olarak bırakın veya ödülleri kaldırın , ancak çok övgü ile ödüllendirmeye devam edin. Köpeğiniz yiyecek ya da oyuncak ödülleri olmadan size gelmeyi öğrenmelidir. Gerçek dünyada, gelmesine ihtiyacınız olabilir, ancak övgü dışında verecek hiçbir şeyiniz olmayabilir.

Köpeğinizin Çağrıldığında Gelmesini Öğretmenin İpuçları

Geri çağırma komutunu asla sesinizde kızgın veya hüsran dolu bir tonla kullanmayın. Köpeğinizin “gel” komutu ile olumlu bir ilişkisi olmasını istiyorsunuz.

Köpeğiniz ilk başta size gelmezse, ne yapmasını istediğinizi bildiğinden emin olmak için köpeğinizle aranızdaki mesafeyi azaltmanız gerekebilir. Cevap vermiyorsa, ödülü daha değerli hale getirmeniz  veya köpeğinizi cesaretlendirmek için tasmasını hafifçe çekmeniz gerekebilir.

Siz veya köpeğiniz çok sinirlenirse, eğitim seansını sonlandırın.

Köpeğiniz bu temel geri çağırmada ustalaştıktan sonra, ona çok zor durumlarda kullanılmak üzere acil bir geri çağırma öğretmek için devam edin.

WhatsApp chat