Köpek Okulu, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Eğitmeni, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Okulu, İstanbul Köpek Eğitim Çiftlikleri, Köpek Eğitimi İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Köpek Eğitim, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitmenleri, İstanbul Avrupa Yakası Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi Fiyatları

Köpek Sahiplerinin Alfa Rulosu Hakkında Bilmesi Gerekenler

Terime aşina değilseniz, bir Alpha Roll, köpeğinizi fiziksel olarak kendi tarafınıza veya itaatkar bir konuma geri getirip orada tuttuğunuzda, sözde onlara ilişkide baskın kişi olduğunuzu göstermek için kullanılır. 

Tekniğin savunucuları, köpekleri kurtlara benzetir ve başarılı bir ilişki kurmak için sorumluluk almanız gerektiğini, aksi takdirde köpeğinizin size hakimiyetini savunmaya çalışacağını ileri sürer.

Bununla birlikte, bilime dayalı, kuvvet içermeyen eğitim yöntemlerinin daha etkili olduğu kanıtlanmıştır ve ayrıca köpeğinizle çok daha sağlıklı, daha mutlu bir ilişki geliştirmenizi sağlar.

Köpekler Kurt Değildir ve Kurtlar Zaten Alfa Yuvarlamaz
1940’larda yapılan kurt davranışıyla ilgili orijinal çalışmalar esir bir ortamda yapıldı. Bu kurtlar ilgisizdi ve hayatlarının çeşitli aşamalarında bir araya getirildi. Bu gerilime yol açtı ve grup hiyerarşisi içinde bir mücadele meydana getirdi.

O zamandan beri, ünlü kurt davranış uzmanı David Mech ve diğerlerinin kanıtladığı gibi , doğal vahşi ortamlarında, bir sürü genellikle ilgili bireylerden oluşur, genellikle hiyerarşik bir mücadele yoktur ve “Alfa” kavramı geçerliliğini yitirmiştir.

Çok nadiren bir kurt, başka bir paket üyesini onlara hükmetmek için sıkıştırır. Daha yaygın olarak, bir grup içinde gerginlik olduğunda, bir üyenin gönüllü olarak pasif, itaatkâr bir konuma geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Köpekler de bu yatıştırma davranışını sunarlar ; tehdit olmadıklarını ve sadece barışçıl niyetleri olduğunu gösteriyorlar. Alpha Roll, köpekler veya kurtlar arasında doğal bir davranış değildir.

Ayrıca köpeklerin davranışları açısından kurt atalarından çok farklı oldukları da kanıtlanmıştır ve aynı ilkeleri her yerde uygulamak uygun değildir.

Alpha Roll Neden Önerilen Bir Eğitim Tekniği Değildir
Uygulamalı Hayvan Davranışı Dergisi yayınlanmış bir çalışma bu caydırıcı yöntemlerin genellikle  daha sorunlu davranışlar oluşturduğunu gösterdi 2009 yılında.

Bir köpek bu kadar çatışmacı ve zorlayıcı eğitim yöntemleriyle karşılaştığında, korkulu bir tepkiye neden olabilir . Artık kendilerini tehdit altında hissetmeyene kadar donarlar veya kendilerini savunma ihtiyacı hissedebilirler ve bu agresif bir patlama ile sonuçlanabilir. Her şeyden ayrı olarak, köpeğinize bir güven bağı oluşturmayan tekniklerle öğretiyorsunuz.

Önerilen Eğitim Alternatifleri Nelerdir?
Bunun yerine ödül temelli yöntemlerle köpeğinize istenen alternatif bir davranışı öğretmek çok daha etkili ve insancıldır.

Kanepeden inmesi istendiğinde hırlayan bir köpek size hükmetmeye çalışmıyor. Köpeğiniz onları koltuktan kaldırmaya çalışırken hırlarsa, bunu baskın olmak için yapmazlar. Sadece o rahat noktada kalmak istiyorlar ve bir hırlamanın çoğu zaman yalnız kalmalarına neden olacağını öğrendiler.

Köpeğinizi kanepede istemiyorsanız, rahat bir köpek yatağına yatırım yapın ve köpeğinizi oraya her gittiğinde süper lezzetli yiyeceklerle ödüllendirin. Ayrıca köpeğinizin istendiğinde koltuktan kalktığında ödüllendirilmesine dayanan bir “kapalı” komutu üzerinde çalışın.

Köpeğiniz zıplıyorsa, genellikle sizi görmek için heyecanlanır. Diğer bir yaygın efsane, köpeğinizin üstünlüğünü göstermek için üzerinize atlamasıdır . Bununla birlikte, köpeğiniz muhtemelen daha önce bunu yapması için istemeden güçlendirildiği için zıplıyor. Belki bir köpek yavrusu olduğunda, sevimli görünüyordu ve davranış teşvik edildi, ama şimdi köpeğiniz tamamen büyüdüğüne göre, bu davranış pek takdir edilmiyor. Bazı köpekler ayağa fırlar çünkü bu, sahiplerinin sürekli onları itmesi şeklinde olsa bile, arzuladıkları ilgiyi görmelerine neden olur.

Köpeğinizin alternatif bir davranış sunmasını sağlamak için çalışın; yerde dört pençenin tamamı olduğunda, lezzetli bir muamele görür. Misafirler eve geldiğinde, köpeğinizden yatağına gitmesini ve onu ödüllendirmesini isteyin. Tüm aile üyelerinin ve ziyaretçilerin tutarlı olmasını sağlayın; Onlardan arkalarını dönmelerini ve onu pekiştirmediklerinden emin olmak için zıplamayı görmezden gelmelerini isteyin.

Köpeğinizin ev ziyaretçilerinden korkulmadığını anlamasına yardımcı olun. Belki de evinize yeni biri geldiğinde köpeğiniz hırladı. Köpeğiniz yabancılardan korkuyorsa, bireye rahat hissetmediklerini bildirmeleri doğaldır ve bir hırıltı evrensel bir iletişim aracıdır. Bunları bir Alpha Roll’a koyarak hallederseniz, bu onların yabancıları bu rahatsız edici eylemle ilişkilendirmelerine neden olabilir ve daha da korkabilir ve agresif davranışlara başvurma olasılıkları daha yüksek olabilir.

Köpeğinize korkmaya gerek olmadığını öğretmek çok daha etkili ve naziktir . Köpeğiniz ve misafirleriniz arasındaki etkileşimi zorlamayın. Box veya başka bir odada olma seçeneği gibi güvenli bir alan sunun. Aynı yerde olmak yeterince rahatsa, köpeğiniz ne zaman olumlu bir etkileşimde bulunursa – belki misafire yaklaşır ya da ona bakar – köpeğinizi ödüllendirin. Köpeğinize yabancılarla etkileşimin iyi şeylerle sonuçlandığını öğretin!

Bu kuvvet içermeyen, ödül temelli yöntemlerle eğitim alarak, köpeğinizle olan bağınız büyüyecek ve daha uzun süreli sonuçlar göreceksiniz.

WhatsApp chat