İstanbul Köpek Okulu, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Eğitmeni, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Okulu, İstanbul Köpek Eğitim Çiftlikleri, Köpek Eğitimi İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Köpek Eğitim, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitmenleri, İstanbul Avrupa Yakası Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi Fiyatları

Köpekler Kemikleri ve Diğer Nesneleri Neden Gömüyor?

Hiç köpeğinize sadece kanepeye doğru başını ya da bahçede gömmesini izlemek için bir kemik verdiniz mi? Pek çok köpek bir şeyleri güvenli yerlerde saklamayı sever ve çoğu zaman köpekler kendilerine ait olan eşyaları ve bazen de olmayanları gömmeye yatkındır. Bu davranışın neden oluştuğunu ve onu nasıl ya da durdurmanız gerektiğini dört nedeni keşfedin.

İçgüdü
Bu davranış, evcilleştirilmiş köpeklerin yabani köpeklerin vahşi atalarından ve gri kurttan miras kalan güçlü hayatta kalma içgüdülerinden dolayı gelişmiş olabilir . Yiyecek her zaman gelmek ve sahip oldukları yiyeceklerden en iyi şekilde yararlanmak için en kolay yol değildi, bu vahşi köpekler genellikle fazlalıklarını yuvalarının yakınında toprağa gömerlerdi. Toprak, yemeği doğrudan güneş ışığından uzak tutarak doğal bir buzdolabı görevi görür ve yerin sıcaklığı deliğin derinliği ile azalır, böylece yiyecek daha uzun süre taze kalır, böylece hayvan besin kıt olduğunda onu daha sonra geri alabilir.

Köpekler, değerli gördükleri her şeyi gömebilirler, bu sadece yiyecek dahil değildir. Bu, değerli şeyleri güvende tutma ve koruma konusundaki doğal içgüdülerinden kaynaklanmaktadır.

Doğurmak
Diğerlerine göre kazmaya ve gömmeye daha yatkın olan birkaç cins vardır. Bu ırklardan birkaçı Teriyer, Dachshunds , Beagle , Basset Hounds ve Minyatür Schnauzer’lardır . Örneğin, Carin Teriyerleri başlangıçta küçük hayvanları kovalamak ve avlamak için yetiştirilmişlerdi ve mükemmel kazma becerilerini ve arama içgüdülerini sürdürdüler. Bu cinsler özel olarak kazmak için yetiştirildiklerinden, kaynaklarını koruma arzusu da artabilir ve bu nedenle kemikleri gömme olasılıkları daha yüksektir. Bu onlar için normal bir davranıştır. Unutmayın, bir köpeğin cinsi ne olursa olsun, tüm köpeklerin kazma potansiyeli vardır.

Can sıkıntısı
Köpekler enerjileri için her gün uyarılmaya ve çıkışlara ihtiyaç duyar ve insanlar bunu onlara sağlamadığında, kendilerini meşgul etmek için kendi yollarını bulacaklardır. Bir örnek, dikkatinizi çekmek (dikkat çekme davranışı) ve rutinlerine biraz çeşitlilik katmak için bir televizyon kumandasını çalma ve onu gömme eğlenceli bir oyun olabilir.

Kaygı
Stres ve kaygı da bu davranışta rol oynayabilir. Kazı yapmak kendi kendine yatıştırıcı bir davranış olduğundan, endişeli hisseden bazı köpekler kendilerini sakinleştirmek için eşyaları gömebilir. Bir köpek o anda veya beslendiği yerde kendini güvende hissetmiyorsa, yiyeceklerini daha rahat bir yerde veya zamanda yemek için gömebilirler. Bu davranışın daha fazlasını çok köpeğin bulunduğu evlerde veya yavru değirmeni gibi kıt kaynaklara sahip oldukları durumlarda büyüyen köpekler arasında da görebilirsiniz .

Bu davranış, köpeğiniz kendini güvende hissettiğinde ve tutarlı bir programla beslendiğinde iyileşebilir, ancak değilse, veterinerinizden ve davranış uzmanlarınızdan tavsiye almanız önerilir.

Gömmek Nasıl Durdurulur
Unutmayın, gömme davranışı birçok nedenden dolayı meydana gelebilir ve motivasyon, can sıkıntısı, kaygı ve bir şeyleri güvenli yerlerde saklamak için doğal dürtü içerebilir. Bu normal bir davranış.

Bu davranışı en aza indirmek için, köpeğinizin enerjisi için planlı yürüyüşler, oyun süresi, pozitif eğitim teknikleri ve diğer uygun çıkışlar sağladığınızdan emin olun. Siz yokken köpeğinizi meşgul etmek için eğlenceli oyuncakları dışarıda tutun . İkramlar veya yap-boz oyuncaklarla dolu Kong oyuncakları özellikle işe yarar. İşleri ilginç kılmak için oyuncakları döndürdüğünüzden emin olun.

Ayrıca tüm gömme eylemini, hafta boyunca köpeğinizle birkaç kez oynayacağınız eğlenceli bir iç mekan oyununa dönüştürebilirsiniz. Bu, köpeğinizin gömme içgüdüsünün doğal olması nedeniyle önerilir, bu nedenle köpeğinizin ondan istediğiniz şeyi gömmesi için uygun fırsatlar sağlıyorsunuz (televizyonun uzaktan kumandası yerine). Bu oyun, neyin saklanıp neyin saklanamayacağına dair yeni bir öğrenmeyle köpeğinizi zenginleştirecek.

Köpeğiniz can sıkıntısından eşyalarınızı gömüyorsa veya oyuncaklarını gömüyorsa aşağıdakileri yapın:

İyimser bir tonda, dikkatlerini çekmek için köpeğinizin adını söyleyin.
Köpeğinizi uygun bir kazma alanına, kısa bir oyuna veya diğer uyumsuz davranış ve ödüle yönlendirin.
Son olarak, köpeğinizin oyuncaklarına erişimini sınırlayın, böylece onlar için dışarıda bıraktığınız oyuncaklarla ilgilensinler. Miktarı sınırlandırarak ve çeşitlilik sağlayarak, köpeğinizin hazinelerini bahçeye çıkarma ve gömme dürtüsünü azaltabilirsiniz.

WhatsApp chat