İstanbul Köpek Okulu, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Eğitmeni, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Fiyatları, İstanbul Köpek Eğitim Okulu, İstanbul Köpek Eğitim Çiftlikleri, Köpek Eğitimi İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Köpek Eğitim, İstanbul Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitmenleri, İstanbul Avrupa Yakası Köpek Eğitim Merkezleri, İstanbul Köpek Eğitim Merkezi Fiyatları

Neden Köpeğinizin Yürüyüşünde Koklamasına İzin Vermelisiniz?

Çoğu köpek sahibi, köpeğini zihinsel ve fiziksel olarak zenginleştirmenin öneminin farkındadır. Sadece köpeğin genel refahı için daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda can sıkıntısı veya hayal kırıklığının bir sonucu olarak ortaya çıkan sorunlu davranışların olasılığını azaltmaya da yardımcı olabilir .

Köpeğinizin denemesine izin verebilecek bir dizi yapboz oyuncak vardır, ancak sahipleri çoğu zaman en basit doğal ve zenginleştirici davranışlardan birini gözden kaçırabilir – koklama.

Köpeğinize güçlü koku alma duyusunu kullanması için daha fazla fırsat vererek, şüphesiz yürüyüşlerinden daha çok keyif alacaklardır. Ayrıca daha fazla uyarılacaklar, daha fazla seçenek ve özgürlük kazanacaklar ve nihayetinde daha yorgun ve rahat olacaklar.

Köpeğinizin Burnunun Gücünü Küçümsemeyin
Köpeğimizin burunlarının ne kadar güçlü olduğunu hatırlamak önemlidir. Bizimkinden 100.000 kat daha hassas olabilirler. 1 Yaygın bir alıntı, bir köpeğin olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki bir alandan tek bir damla kanı çekebileceğidir!

Koku duyuları iletişim kurmak, keşfetmek ve değerlendirmek için çok önemlidir.

Yavaş Köpek Aşağı Yürüyür ve Köpeğinize Seçenekler Verir
Sahipler genellikle daha hızlı, uzun bir yürüyüşün bir köpeği yormak için en iyi seçenek olduğunu varsayma hatasını yaparlar. Genellikle köpek kısa, trafikten uzakta, sahibinin yanında yollarda ve kaldırımlarda güçlükle yürür. Belki daha sonra birçok köpekle bir süre etrafta dolaştıkları köpek parkına giderler .

Yürüyüş özellikle ilginç olmayabilir ve etkileşimler dikkatli bir şekilde yönetilmezse köpek parkları aşırı uyarıcı veya stresli olabilir.

Çim ve diğer yol olmayan yüzeylerle daha huzurlu bir yürüyüş rotası seçerek ve köpeğinizin tasmasız (veya en azından daha uzun bir tasma ile) ve burunlarını takip etmesine izin vererek çok daha faydalı bir deneyim sunabilirsiniz.

Köpeğinize kendine ait birkaç seçenek verilir ve neyi araştırmak istediklerine ve bunu yürüyüşte veya başka bir uygun ortamda yapmak için ne kadar zaman harcayacaklarına karar vermelerine izin vermek için zaman ayırarak, onu olumlu bir şekilde güçlendirirsiniz.

Koklamak Köpeğinizi Daha İyi Hissettirebilir
Bazı köpekler, yüksek enerji seviyeli aktiviteler yaptıklarında aşırı uyarılabilir, ancak köpeğinizin doğal koklama davranışından yararlanmak sakin ve genellikle rahatlatıcı bir seçenektir.

Applied Animal Behavior Science Journal’da yayınlanan bir 2019 araştırması, geniş koklama fırsatları sunmanın köpeğinizin daha iyimser hissetmesini sağlayabileceğini bile öne sürüyor.

Koklamak Köpeğinizi Daha Yorgun Hissettirebilir
Köpeğinizin koklamak için bolca zamanla yavaş bir yürüyüşe çıkardığı zihinsel zenginleşme, hızlı tempolu bir yürüyüşe çıkacaklarından çok daha büyüktür. Bu, daha kısa bir kokulu yürüyüşün onları yorabileceği ve genellikle daha rahat olacağı ve evdeyken yıkıcı veya yaramaz davranış sergileme olasılığının daha düşük olacağı anlamına gelir .

Koklamak Köpek İletişiminin Önemli Bir Parçasıdır
Koklamanın, köpeğinizin iletişim kurma şeklinin de hayati bir parçası olduğunu unutmayın. Köpeğiniz sokaktaki her lamba direğini koklamak istediğinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, ancak genellikle mahalledeki başka bir köpeğin koku izlerini kontrol ederler. Bu kokular, köpeğin erkek mi dişi mi, aşina olup olmadıklarını ve yakın çevrede olup olmadıklarını anlamalarını sağlayacaktır.

Sahipleri, köpekleri ilk karşılaştıklarında başka bir köpeğin poposunu koklamaya otomatik olarak yöneldiğinde utanabilirler . Bir köpek için bu neredeyse değerlendirici bir el sıkışma gibidir. Diğer köpeğin kendine özgü kokusunu tanımaya başlıyorlar.

Bazen koklamak bir yatıştırma davranışı da olabilir . Köpeğiniz başka bir köpekle bir durumu dağıtmaya çalışıyorsa, bir tehdit olmadığını bildirmek için yeri koklamaya başlayabilir. Köpeğinizin onu uzaklaştırmak yerine bunu yapmasına izin vererek, her iki köpeği de rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Köpeğiniz için Diğer Koklama Aktiviteleri
Köpeğinize genel yürüyüşlerdeyken daha fazla koklama fırsatı vermenin yanı sıra, köpeğiniz burnunu çalışmaktan hoşlanıyorsa dikkate alabileceğiniz başka zenginleştirici aktiviteler de vardır.

Yiyecek için yiyecek arama
Kuru mama veya yemleri güvenli, rahatsız edici olmayan, çimenli bir ortama dağıtmak ve ardından köpeğinizin dışarı çıkmasına ve doğal olarak yiyecek yemesine izin vermek, köpeğinize ekstra zenginlik sunmanın ucuz ve kolay bir yolu olabilir.

Bu, kısıtlı egzersizde olabilecek daha az hareketli köpekler için mükemmel bir aktivitedir ve aynı zamanda gergin köpeklerin daha rahat ve kendinden emin hissetmelerine yardımcı olmak için yararlı bir araç olabilir .

Yağmurlu bir günde, bu tür aktiviteleri iç mekanda Snuffle Mat kullanarak daha küçük ölçekte yapabilirsiniz. Bunlar genellikle, içlerine ‘çim’ şeritlerinin bağlı olduğunu hisseden kauçuk paspaslardır ve köpeğinizin mamasını veya yiyecekleri koklamak için bunlara gömebilirsiniz.

Koku Çalışma Sınıfları
Köpeğinizin koku alma yeteneklerinden yararlanmak için daha yapılandırılmış bir öğrenme ortamı istiyorsanız, o zaman bir tür burun çalışması dersi dikkate değer olabilir. Bu sadece köpeğinizin becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bağınızı güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Köpeğinize belirli bir kokuyu tanıması öğretilecek ve onu nasıl bulacağını öğrenecek ve işleyicisini içinde bulunduğu konum konusunda uyaracaktır.

Bu yüzden, bir dahaki sefere köpeğinizle yürüyüşe çıktığınızda, durmak ve koklamak istediklerinde sabırsızlanmayın; kucaklayın ve sonuç olarak daha mutlu bir köpeğiniz olduğunu fark edebilirsiniz.

WhatsApp chat