İstanbul Pet Otel, İstanbul Pet Hotel, İstanbul Köpek Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyonu, İstanbul Köpek Oteli, İstanbul Kedi Oteli, İstanbul Köpek Eğitimi, İstanbul Köpek Havuzu, İstanbul Köpek Gezdirme, İstanbul Köpek Dolaştırma, İstanbul Köpek Eğiticisi, İstanbul Pet Otel ve İstanbul Pet Hotel, Kedi Pansiyonu arayanlara İstanbul Köpek ve Kedi Oteli, Tecrübeli İstanbul Köpek Eğitimi ve Eğitmeni, İstanbul Kedi Pansiyonları, İstanbul Avrupa Yakası Kedi Pansiyonu, Kedi Pansiyonu İstanbul Fiyatları, Kedi Pansiyonu İstanbul Avrupa, Kedi Pansiyonu İstanbul, Kedi Pansiyonu, İstanbul Kedi Pansiyon, İstanbul Kedi Oteli Fiyatları, İstanbul Kedi Otelleri

Poodle Hakkında Tüm Bilgiler

Günümüzün Kanişleri, boş zaman ve lüks bir yaşamı özetliyor gibi görünse de, hata yapmayın: Bunlar gerçek işler yapmak için yetiştirilmiş gerçek köpeklerdir. Gösteri halkasında hazır bir Fino köpeğine baktığınızda pek mümkün görünmese de, cins aslında bir su alıcısıydı, avcılar için su kuşlarını getirmek için suya atlamayı gerektiren bir işti.

Aslında, İngilizce kaniş adı , suya sıçramak anlamına gelen Almanca pudel veya pudelin kelimesinden türetilmiştir. Ve Fransa’da Poodles, ördek köpeği anlamına gelen chien canard’dan türetilen bir isim olan Caniche olarak adlandırılır.

Cinsin bir zamanlar bildiği ayrıntılı kürk stilinin bile pratik bir amacı vardı: kırpılmış alanlar köpeğin kürkünün ağırlığını hafifletti ve su altındaki enkazlara takılmazken, eklemlerin ve hayati organların etrafındaki uzun tüyler köpeği soğuk sudan koruyordu. .

Hepsi aynı cinsin parçası olarak kabul edilen üç boy Kaniş vardır: en küçüğünden en büyüğüne doğru, bunlar Oyuncak, Minyatür ve Standart’tır. Standart, muhtemelen üç çeşidin en eskisidir ve bazıları hala bir su alıcısı olarak çalışan Kaniş geleneğini sürdürmektedir.

Büyüklüğü ne olursa olsun, Poodles oyuncu ama onurlu bir kişilik ve keskin zeka ile ünlüdür. Eğitim söz konusu olduğunda , bu bir “A” öğrencisidir ve Fino köpeği itaat, çeviklik ve av testleri gibi performans sporlarında üstündür.

Muhteşem havasına rağmen, Fino köpeği züppe değildir. Bunlar, ailelerine yakın kalmak isteyen insan dostu köpeklerdir – uzun süre yalnız kaldıklarında yalnızlaşırlar – ve her zaman iyi bir oyun oynamaya hazırdırlar.

Öne Çıkanlar

  • Kanişinizi şımartırsanız ve onu eğitmezseniz, muhtemelen onun ailenin alfa köpeği olduğu sonucuna varacaktır. Bu özellikle daha küçük türler arasında yaygındır – Minyatür ve Oyuncak Kanişler – daha çok şımarık ve eğitimsiz olmaları daha olasıdır. Köpeğinize iyi köpek davranışlarını öğretin ve sonra bunları kullanması için ısrar edin; ona sürünün lideri olduğunuzu gösterir.
  • Zekaları ve eğlenceli yapıları nedeniyle, fino köpeğinizin zihnini aktif tutmak için itaat eğitimi şarttır. Düşünen ve öğrenen bir Kaniş sıkılmaz ve bu nedenle kendini meşgul etmek için yıkıcı yollar bulamaz.
  • Kaniş paltosunun güzel ve sağlıklı kalması için çok fazla bakıma ihtiyacı vardır. Çoğu Fino köpeği sahibi, köpeklerini her üç ila altı haftada bir profesyonel bir bakıcıya götürür. Bakım masraflarından tasarruf etmek istiyorsanız, bunu kendiniz yapmayı öğrenebilirsiniz, ancak bu zaman ve çaba gerektirir.
  • Kanişlerin etrafındaki saçları lekeleyebilen ağlayan gözleri vardır. Lekeleri azaltmak için, alkolsüz bir evcil hayvan mendili veya ılık suya batırılmış bir bezle yüzünüzü her gün nazikçe silin.
  • Sağlıklı bir köpek sahibi olmak için asla sorumsuz bir yetiştiriciden, köpek değirmeninden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Yetiştirme köpeklerini, yavrulara geçirebilecekleri genetik hastalıklardan arınmış olduklarından ve sağlam mizaçlara sahip olduklarından emin olmak için test eden saygın bir yetiştirici arayın .

Tarih

Kaniş, özellikle su kuşlarını avlamak için geliştirilmiş en eski ırklardan biridir . Çoğu tarihçi, Fino köpeğinin Almanya’da ortaya çıktığını, ancak Fransa’da kendi farklı cinsine dönüştüğünü kabul eder.

Birçoğu, türün, İspanyol, Portekiz, Fransız, Alman, Macar ve Rus su köpekleri de dahil olmak üzere birkaç Avrupa su köpeği arasındaki çaprazlamanın sonucu olduğuna inanıyor. Diğer tarihçiler, Fino köpeğinin atalarından birinin İber Yarımadası’na ithal edilen Kuzey Afrika Barbeti olduğunu düşünüyor. Bundan sonra cins, avlanma yetenekleri için kullanıldığı Galya’ya geldi.

Ayrıca, Poodles’ın Asyalı çoban köpeklerinden geldiğine ve daha sonra Germen Goth ve Ostrogoth kabileleriyle birlikte sonunda bir Alman su köpeği haline geldiğine inanılıyor. Yine bir başka teori, Fino köpeğinin, fetheden Kuzey Afrika Berberleri tarafından Asya bozkırlarından getirilen köpeklerden geldiği ve sonunda 8. Yüzyılda Moors ile Portekiz’e girdiğidir.

Atası ne olursa olsun, bu çok eski bir cins. Kaniş benzeri köpeklerin çizimleri, MÖ birinci yüzyıllardan kalma Mısır ve Roma eserlerini ve mezarlarını süslüyor. Çizimler ve heykeller, günümüzün Kanişlerine çok benzeyen, av ağları getiren, hayvanları güden ve bataklıklardan oyun alan köpekleri gösteriyor.

Bazıları Minyatür ve Oyuncak Kanişlerin Standarttan kısa bir süre sonra ortaya çıktığını söylese de, birçok kişi yetiştiricilerin Paris burjuvazisini memnun etmek için Kaniş’in daha küçük versiyonlarını – önce Minyatür, sonra Oyuncak – üretmeye başlamalarının 1400’lere kadar olmadığına inanıyor. Oyuncak ve Minyatür çeşitleri, Kanişlerin daha küçük türlere yetiştirilmesiyle değil, birbirine küçük Kanişlerin yetiştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Fransızlar, ördek avı için daha büyük Standart Kaniş’i ve ormandaki yer mantarlarını koklamak için orta boy Minyatür Kaniş’i kullandı. Minik Oyuncak Kaniş’in asıl görevi ise , soylulara ve zengin tüccar sınıfına refakat etmekti. Rönesans’taki hali vakti yerinde sahipleri, Oyuncak Kanişlerini genellikle büyük gömlek kollarında taşıdılar ve bu da “kollu köpekler” takma adının kullanılmasına yol açtı.

Çingeneler ve gezgin sanatçılar, Poodles’ın başka bir köpek mesleğinde mükemmel olduğunu öğrendi: sirk köpeği. Poodles’ı numaralar yapmak, kostümler giydirmek ve sahne çekiciliğini artırmak için paltolarını hayali şekillere dönüştürmek için eğittiler. Zengin patronlar not aldı ve kırpmaya, süslemeye ve hatta kendi Kaniş arkadaşlarını öldürmeye başladı.

İngiltere’deki Kennel Kulübü ilk Kanişlerini 1874’te kaydetti ve Kaniş meraklıları için ilk İngiliz kulübü iki yıl sonra olay yerine geldi. Poodle’ların ABD’ye ne zaman geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, American Kennel Club ilk kanişlerini 1886’da tescil ettirdi. Poodle Club of America 1896’da kuruldu, ancak kısa bir süre sonra dağıldı. Fino köpeği meraklıları, kulübü 1931’de yeniden kurdu.

Kanişler, İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar ABD’de oldukça nadirdi. Bununla birlikte, 1950’lerin ortalarına gelindiğinde, Kaniş, 20 yıldan fazla bir süredir elinde tuttuğu bir pozisyon olan ülkedeki en popüler cins haline gelmişti.

Boyut

Üç boy Kaniş vardır: oyuncak, minyatür ve standart. Bunlar farklı cinsler değil, sadece aynı köpeğin farklı boyları. Oyuncak Kaniş 10 inç boyunda duruyor ve yaklaşık altı ila dokuz kilo ağırlığında. Minyatür Kaniş, 11 ila 15 inç boyunda ve 15 ila 17 pound ağırlığındadır. Standart Kaniş 15 inç ve daha uzun (genellikle 22 inç); erkekler 45 ila 70 pound ağırlığında ve dişiler 45 ila 60 pound ağırlığındadır.

Kişilik

Akıllı, sevecen, sadık ve yaramaz, Kaniş meraklılarının türün kişiliğini tanımlamak için yaygın olarak kullandığı dört kelimedir. Kaniş ayrıca hayranlarının “ayrım havası” dediği şeyle tanınır: tarif etmesi zor, ancak köpekte fark edilmesi kolay onurlu bir tavır.

Muhteşem görünümüne rağmen, Fino köpeği saçma sapan bir çizgiye sahiptir ve oynamayı sever – her zaman her tür oyuna hazırdır. Ayrıca insanları çok sever ve memnun etmeye heveslidir. Bunu efsanevi zekasıyla birleştirirseniz, son derece eğitilebilir bir köpeğiniz olur .

Köpek davranışları öğretilen iyi bir Kaniş, özellikle doğal enerjisini yakmak için düzenli egzersiz yapıyorsa, sakin bir mizaca sahiptir. Bazı sahipler ve yetiştiriciler, daha küçük Oyuncak ve Minyatür Kanişlerin Standarttan biraz daha gergin olduğunu düşünüyor; ancak diğer yetiştiriciler ve sahipler bu teoriye katılmamaktadır.

Kaniş evini ve ailesini korur ve yabancılar evinize yaklaşırsa, sizi bilgilendirmek için bir uyarı havlaması çıkarır. Ailesine karşı sevgi dolu olmasına rağmen, yeni insanlara ısınması biraz zaman alabilir.

Fino köpeğinin göze çarpan bir özelliği zekasıdır. Genellikle insan benzeri bir zekaya sahip olduğu söylenir, sahiplerini hayrete düşüren inanılmaz bir zeka. Tabii ki, akıllı köpeklerle yaşamak zor olabilir. Hızlı öğrenirler – iyi ve kötü alışkanlıklar – ve her şeyi hatırlarlar.

Sağlık

Kanişler genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Poodle’lar bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, bunların farkında olmanız önemlidir.

Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, yavru köpeğinizin her iki ebeveyni için de sağlık izinlerini size gösterecek iyi bir yetiştirici bulun . Sağlık izinleri, bir köpeğin belirli bir durum için test edildiğini ve temizlendiğini kanıtlar. Poodles’ta, kalça displazisi (orta veya daha iyi bir puanla), dirsek displazisi, hipotiroidizm ve von Willebrand hastalığı için Ortopedi Hayvanları Vakfı’ndan (OFA) sağlık izinlerini görmeyi beklemeniz gerekir; Auburn Üniversitesi’nden trombopati için; ve gözlerin normal olduğunu onaylayan Canine Eye Registry Foundation’dan (CERF). OFA web sitesini (offa.org) kontrol ederek sağlık izinlerini onaylayabilirsiniz.

Addison Hastalığı: Hipoadrenokortisizm olarak da bilinen bu son derece ciddi duruma, adrenal bez tarafından adrenal hormonların yetersiz üretimi neden olur. Addison hastalığı olan köpeklerin çoğu kusar, iştahsızlık ve uyuşukluk yaşar. Bu belirtiler belirsiz olduğundan ve diğer durumlarla karıştırılabileceğinden, daha ileri aşamalara ulaşana kadar bu hastalığı bir tanı olarak gözden kaçırmak kolaydır. Bir köpek stresli olduğunda veya potasyum seviyeleri kalp fonksiyonuna müdahale edecek kadar yükseldiğinde ciddi şok ve ölüme neden olduğunda daha şiddetli belirtiler ortaya çıkar. Addison’dan şüpheleniliyorsa, veterineriniz tanıyı doğrulamak için bir dizi test yapabilir.

Gastrik Dilatasyon-Volvulus:Yaygın olarak şişkinlik olarak adlandırılan bu, özellikle günde bir büyük öğün beslenirse, hızlı yemek yerse, yemekten sonra çok miktarda su içerse ve yemekten sonra kuvvetli egzersiz yaparlarsa, Poodles gibi büyük, derin göğüslü köpekleri etkileyen yaşamı tehdit eden bir durumdur. Mide gaz veya hava ile şişip büküldüğünde şişkinlik oluşur. Köpek midesindeki fazla havadan kurtulmak için geğiremez veya kusamaz ve kanın kalbe normal dönüşü engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi müdahale olmadan köpek ölebilir. Köpeğinizin karnında şişkinlik varsa, aşırı salya akıtıyorsa ve kusmadan öğürüyorsa şişkinlik olduğundan şüphelenin. Ayrıca, hızlı bir kalp atışıyla huzursuz, depresif, uyuşuk ve zayıf olabilir. Köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmeniz önemlidir.

Cushing Hastalığı (Hiperadrenokortisizm): Bu durum, vücut çok fazla kortizol ürettiğinde ortaya çıkar. Hipofiz veya adrenal bezin dengesizliğinden kaynaklanabilir veya bir köpeğin diğer koşullardan kaynaklanan çok fazla kortizol olması durumunda ortaya çıkabilir. Yaygın belirtiler aşırı içme ve idrara çıkmadır. Kanişiniz bu iki semptomu gösteriyorsa, onu veterinere götürün. Ameliyat ve ilaç tedavisi de dahil olmak üzere bu hastalığa yardımcı olacak tedaviler vardır.
Epilepsi: Tüm Poodles çeşitlerinde yaygın bir nöbet nedeni idiyopatik epilepsidir. Genellikle kalıtsaldır ve hafif veya şiddetli nöbetlere neden olabilir. Nöbetler, kovalanıyormuş gibi çılgınca koşmak, sendelemek veya saklanmak gibi olağandışı davranışlarla sergilenebilir. Nöbetleri izlemek korkutucudur, ancak idiyopatik epilepsili köpekler için uzun vadeli prognoz genellikle çok iyidir. Nöbetlere metabolik bozukluklar, beyni etkileyen bulaşıcı hastalıklar, tümörler, zehirlere maruz kalma, ciddi kafa yaralanmaları ve daha fazlası gibi idiyopatik epilepsiden başka birçok şeyin neden olabileceğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, kanişinizin nöbetleri varsa, kontrol için onu hemen veterinere götürmeniz önemlidir.

Kalça Displazisi: Kalça yuvası kötü şekillendirildiğinde veya bağlar, uyluk kemiğinin (femur) topunun kalça yuvasından dışarı doğru kaymasına izin verecek kadar gevşek olduğunda buna displastik denir. Köpek kalça displazisi kalıtsaldır ve çevresel faktörler bazen gelişiminde büyük rol oynar. Zamanla, eklemde artrit ve ağrıya, hatta topallığa neden olabilen dejenerasyon vardır. Aşırı kilo, olgunlaşmadan önce aşırı veya uzun süreli egzersiz, hızlı büyüme oranı ve yüksek kalorili veya takviyeli diyetler köpek kalça displazisinin gelişimine katkıda bulunabilir. Veteriner bakımı, besin takviyelerini, ilaçları ve bazı durumlarda ameliyatı içerir.
Hipotiroidizm: Hipotiroidi, tiroid bezinin az aktif olmasından kaynaklanır. Epilepsi, saç dökülmesi, obezite, uyuşukluk, hiperpigmentasyon, piyoderma ve diğer cilt rahatsızlıkları gibi durumlardan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Legg-Perthes Hastalığı: Bu, kalça eklemini tutan başka bir hastalıktır. Birçok oyuncak ırkı bu duruma yatkındır. Kanişinizde Legg-perthes olduğunda, femurun başına (büyük arka bacak kemiği) giden kan akışı azalır ve pelvise bağlanan femur başı parçalanmaya başlar. Genellikle, Legg-Perthes’in ilk belirtileri, bacak kasında topallama ve atrofi, yavrular 4 ila 6 aylıkken ortaya çıkar. Bu durum, hastalıklı femurun pelvise daha fazla bağlı kalmaması için kesilmesi için ameliyatla düzeltilebilir. Ameliyattan kaynaklanan yara dokusu sahte bir eklem oluşturur ve köpek yavrusu genellikle ağrısızdır.
Patellar Luxation: Patella diz kapağıdır. Luxation, anatomik bir parçanın (eklemde bir kemik olarak) yerinden çıkması anlamına gelir. Patellar luksasyon, diz ekleminin (çoğunlukla arka bacakta) kayarak yerinden çıkıp ağrıya neden olmasıdır. Bu sakatlayıcı olabilir, ancak birçok köpek bu durumla nispeten normal bir yaşam sürdürür.

Progresif Retinal Atrofi (PRA): PRA, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın başlarında, etkilenen köpekler gece körü olur. Hastalık ilerledikçe gün içinde görme duyusunu kaybederler. Etkilenen birçok köpek, çevre aynı kaldığı sürece sınırlı veya görme kaybına çok iyi uyum sağlar.
Optik Sinir Hipoplazisi: Bu durum, optik sinirin gelişmesi durumunda doğuştan gelen bir başarısızlıktır. Etkilenen gözde körlüğe ve anormal öğrenci tepkisine neden olur.

Sebasöz Adenit (SA):SA, Poodles’ta, özellikle Standartlarda ciddi bir sorundur. Tüm Standart Kanişlerin yüzde 50’sinin taşıyıcı olduğu veya etkilendiği tahmin edilmektedir. Bu genetik durumun teşhis edilmesi zordur ve sıklıkla hipotiroidizm, alerji veya diğer durumlarla karıştırılır. Bir köpeğin SA’sı olduğunda, derideki yağ bezleri bilinmeyen nedenlerle iltihaplanır ve sonunda yok edilir. Bu bezler tipik olarak cildin kurumasını önlemeye yardımcı olan bir yağ salgısı olan sebum üretir. Genellikle ilk olarak köpek 1 ila 5 yaşlarındayken fark edilir. Etkilenen köpekler tipik olarak baş, boyun ve sırtta saç dökülmesi olan kuru, pullu bir cilde sahiptir. Şiddetli şekilde etkilenen köpekler, deride kalınlaşma ve hoş olmayan bir kokunun yanı sıra ikincil deri enfeksiyonlarına sahip olabilir. Sorun öncelikle kozmetik olsa da, köpek için rahatsız edici olabilir. SA’dan şüpheleniliyorsa, veterineriniz cilt biyopsisi yapacaktır. Tedavi seçenekleri değişir.
Von Willebrand Hastalığı: Bu, kanın pıhtılaşma kabiliyetine müdahale eden kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ana semptom, bir yaralanma veya ameliyattan sonra aşırı kanamadır. Diğer semptomlar arasında burun kanaması, diş eti kanaması veya mide veya bağırsaklarda kanama bulunur. Tedavisi yoktur ve şu anda tek tedavi normal köpeklerin kanından kan naklidir. İlaç tedavisi de dahil olmak üzere yeni tedaviler için araştırmalar devam etmektedir. Von Willebrand hastalığı olan köpeklerin çoğu normal bir yaşam sürdürebilir. Bir veteriner, köpeğinizi durum için test edebilir. Bu durumdaki köpekler yetiştirilmemelidir.

Bakım

Kanişler, düzenli egzersizleri ve bolca insan arkadaşlığı olduğu sürece, apartmanlardan sitelere kadar her tür evde gayet iyi iş çıkarır . Ya-ya’larını evde dışarı çıkarmakta sorun yaşamadıkları için, özellikle daha küçük Oyuncak ve Minyatür Kanişler olmak üzere, aileleriyle birlikte içeride yaşamayı tercih ederler.

Bu akıllı cins çabuk öğrenir, ancak sahipleri dikkatli olmalıdır: Kanişinize kötü alışkanlıklarını yanlışlıkla öğretmek, ona iyi alışkanlıklar öğretmek kadar kolaydır, bu nedenle köpekler konusunda yeniyseniz, yetenekli bir eğitmenle bir itaat sınıfına kaydolun. . Bu Oyuncak ve Minyatür Kanişler için de geçerli. Küçük köpeklerin çoğu sahibi eğitimi atlar ve kötü davranan bir köpekle sonuçlanır.

Besleme

Önerilen günlük miktar: Standartlar, günde iki öğüne bölünmüş 1,5 ila 3 bardak yüksek kaliteli kuru gıda; Minyatürler, 3/4 ila 1 fincan; Oyuncaklar, 1/4 ila 1/2 bardak.

Not: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Oldukça aktif bir köpeğin bir kanepe patates köpeğinden daha fazlasına ihtiyacı olacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir fark yaratır – köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizi beslemeye o kadar ileri gider ve köpeğinizin kasesine o kadar azını sallamanız gerekir.

Herhangi bir cins gibi, kaniş aşırı beslenirse kilo alır ve bu da eklem sorunlarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. İkramları sınırlayın, onu aktif tutun ve her zaman yiyecek bırakmak yerine öğünlerde besleyin. Özellikle Minyatür veya Oyuncak Kaniş sahiplerinin çoğu köpeklerine sofra artıkları verse de, yalvaran gözlere direnin – titiz bir yiyici yaratacaksınız. Onun için daha sağlıklı olan köpek mamasına burnunu sokar.

Her zaman yemeği dışarıda bırakmak yerine yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek Fino köpeğinizi iyi durumda tutun. Fazla kilolu olup olmadığından emin değilseniz , ona göz testi ve uygulamalı test yapın. Önce ona bak. Bir bel görebilmelisiniz. Sonra ellerinizi sırtına koyun, başparmaklar omurga boyunca, parmaklar aşağı doğru yayılır. Sert bastırmadan kaburgalarını hissedebilmeli, ancak görmemelisiniz. Yapamıyorsanız, daha az yiyeceğe ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.

Kanişinizi beslemekle ilgili daha fazla bilgi için doğru mamayı satın almak, yavru köpeğinizi beslemek ve yetişkin köpeğinizi beslemek için yönergelerimize bakın .

Ceket Rengi Ve Bakımı

Kaniş tüy dökmeyen bir ırktır ve alerjisi olan kişiler için iyi bir seçimdir . Birçok alerjisi olan kişi, hiçbir reaksiyon göstermeden bir Fino köpeği tutabilir.

Palto, mavi, siyah, beyaz, gri, gümüş, kahverengi, café-au-lait, kayısı ve krem ​​dahil olmak üzere birçok renkte gelir. Saç kıvırcık, telli ve yoğundur ve bu benzersiz doku kesilebilir, kırpılabilir, tımar edilebilir, tıraş edilebilir ve başka türlü her türlü hayali şekle dönüştürülebilir. Ancak köpeğiniz gösteri yüzüğünde yarışacaksa, stil konusunda çok vahşi olamazsınız; American Kennel Club, konformasyon yarışmalarında Kanişler için dört özel klip stiline izin verir.

Bir Fino köpeği tımar etmek, kalbin zayıflığı için değildir. Kanişler yüksek bakım gerektiren köpeklerdir. Paltoyu iyi durumda tutmak için her üç ila altı haftada bir, bazen daha sık olmak üzere düzenli olarak tımarlanması gerekir. Bir Fino köpeği düşünüyorsanız, ceketin bakımını ve tımar masraflarını düşünün.

Yine de korkma. Daha kolay bakım için paltoyu şekillendirmenin birçok yolu vardır. Aslında, birçok sahip onu tıraş eder.

Bununla birlikte, kolay bakım, bakımsız anlamına gelmez. Kısa kesildiğinde bile, tüyü temiz, kısa ve dolaşmayan tutmak için Fino köpeğinizin her üç ila altı haftada bir, bazen daha sık olarak fırçalanması , yıkanması ve kesilmesi gerekir.

Çoğu mal sahibi profesyonel bir damat öder , ancak kendini adamışsanız ve zamanınız varsa, Kanişinizi kendiniz tımarlamayı öğrenebilirsiniz. İyi bir elektrikli makas ve bıçak setine, kaliteli bir makas, fırça, tarak, ayak tırnağı düzelticiye ve iyi bir bakım kitabı veya videosuna ihtiyacınız olacak – piyasada sadece Kaniş sahipleri için pek çok şey var.

Karmaşık şeylerle bir profesyonelin ilgilenmesine izin verseniz bile, Fino köpeğinizin günlük fırçalamaya ihtiyacı vardır. Kaniş diğer cinsler gibi dökülmediğinden, gevşek tüyler paltolarda toplanır ve her gün fırçalanmadığı sürece saçlar çok çabuk matlaşır.

Birçok Poodle’ın gözlerinin altındaki saçları lekeleyen ağlayan gözleri vardır. Köpeğinizin paltosu ne kadar hafif olursa, gözyaşları o kadar belirgin olur. Lekeleri azaltmak için, alkolsüz bir evcil hayvan mendili veya ılık suyla nemlendirilmiş bir bezle her gün göz ve yüz çevresini silin.

Kanişinizin kulaklarını her hafta bir enfeksiyona işaret edebilecek kir, kızarıklık veya kötü koku açısından kontrol ettiğinizden emin olun, ardından sorunları önlemek için yumuşak, pH dengeli kulak temizleyicisiyle nemlendirilmiş bir pamuk top ile haftada bir silin. Düşük kulaklı ırklar, kulak kanalı karanlık ve nemli kaldığı için kulak enfeksiyonlarına eğilimlidir. Ayrıca, kanişin kulak kanalında saç büyür. Bazen bu saçların koparılması gerekir. Köpeğiniz için gerekli olup olmadığını bakıcınıza veya veterinerinize sorun.

Tartar birikimini ve içinde gizlenen bakterileri temizlemek için Kanişinizin dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalıklarını ve ağız kokusunu önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir.

Köpeğiniz doğal olarak yıpratmıyorsa, tırnaklarınızı ayda bir veya iki kez kesin. Yere tıkladıklarını duyabiliyorsanız, çok uzunlar. Kısa, düzgünce kesilmiş tırnaklar ayakları iyi durumda tutar ve Kanişiniz sizi coşkuyla karşılamak için ayağa kalktığında bacaklarınızın çizilmesini önler.

Kanişinizi köpek yavrusu olduğu zaman fırçalanmaya ve muayene edilmeye alışmaya başlayın. Pençelerini sık sık tutun – köpekler ayakları konusunda hassastır – ve ağzının içine bakın. Tımarlamayı övgü ve ödüllerle dolu olumlu bir deneyim haline getirin ve yetişkin olduğunda kolay veterinerlik muayeneleri ve diğer işlemler için zemin hazırlayacaksınız.

Bakım yaparken ciltte, burunda, ağızda, gözlerde ve ayaklarda yara, kızarıklık veya kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler açık olmalı, kızarıklık veya akıntı olmamalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erkenden tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Kaniş, çocuklar için harika bir arkadaştır, ancak bir köpeği nasıl idare edeceğini bilmeyen küçük çocuklar, türün en küçük ve en hassas çeşidi olan Oyuncak Kaniş’e yanlışlıkla zarar verebilir.

Her cinste olduğu gibi, çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretmeli ve her iki tarafın da herhangi bir ısırma veya kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpekler ve küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetlemelisiniz. Çocuğunuza yemek yerken veya uyurken hiçbir köpeğe yaklaşmamasını veya köpeğin mamasını elinden almaya çalışmamasını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla gözetimsiz bırakılmamalıdır.

Evdeki diğer köpeklerle veya evcil hayvanlarla büyüyen ya da grup eğitim sınıflarında, köpek parklarında ve benzerlerinde onlarla etkileşime girme fırsatına sahip olan kanişler, şirketlerinden keyif alacaklardır. Kanişiniz evdeki tek evcil hayvan olmaya alıştıysa, yeni gelen birini kabul etmesine yardımcı olmak için biraz zamana ve özel eğitime ihtiyacı olabilir.

Kurtarma Grupları

Poodle’lar genellikle, bir tanesine sahip olmanın ne anlama geldiğine dair net bir anlayışa sahip olmadan satın alınır. Evlat edinme ve/veya destekleme ihtiyacı olan birçok Kaniş var. Listelemediğimiz bir dizi kurtarma var. Bölgeniz için listelenmiş bir kurtarma görmüyorsanız, ulusal cins kulübü veya yerel bir cins kulübü ile iletişime geçin, sizi bir Kaniş kurtarmaya yönlendirebilirler.

Poodle eğitimi fiyatları sürekli güncellenmektedir. Labrador eğitimi hakkında detaylı bilgi için iletişime geçin. Poodle sahibi olmak için sizlere yurtdışındaki üreticilerle iletişime geçerek doğru yavruların temini konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

WhatsApp chat